2021 YKS 2. EK YERLEŞTİRME İLE ÜNİVERSİTEMİZE YERLEŞEN ADAYLARIN

KESİN KAYIT İŞLEMLERİ

Sevgili Öğrencilerimiz;

Üniversitemizi tercih ettiğinizden dolayı sizleri kutlar, öğrenim hayatınızda başarılar dileriz. Kesin kayıt sırasında ve sonrasında karşılaşacağınız işlemlerin özeti aşağıya çıkarılmıştır.

KAYIT İŞLEMLERİ

2021 YKS sonucunda üniversitemizin herhangi bir bölüm/programına yerleştirilen adayların kesin kayıt işlemleri aşağıda yazılı ilkeler doğrultusunda yapılacaktır.

Kayıt Tarihleri;

  1. e-devlet kayıtları (Öğrencilerimizin «www.turkiye.gov.tr» Adresinden Kayıt  Bürolarımıza Gelmeden Yapacağı Kayıt    İşlemidir.) 26 - 31 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.                                                                                          
  2. Şahsen veya Vekaleten Kayıt (Öğrencilerimizin Iğdır Üniversitesinde Bulunan  Kayıt Bürolarına Gelerek ya da  Kanuni Vekillerini Göndererek Yapmış Olduğu Kayıt İşlemleridir.) 26 Ekim - 01 Kasım 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.           

 

 

 

 

Elektronik Kayıt (e-devlet kayıt); Öğrenciler için e-devlet kayıt zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. (İsteyen öğrenciler üniversiteye 26 Ekim - 01 Kasım 2021 tarihleri arasında şahsen gelerek veya kanuni vekillerini göndererek kayıt yaptırabilir.) Elektronik kayıt (e-kayıt) yaptırmak isteyen öğrenciler PTT şubelerinden e-devlet şifresi alacaklardır.

 Elektronik kayıt yaptıracak öğrenciler .) 26 - 31 Ekim 2021 tarihleri arasında  www.turkiye.gov.tr adresindeki e-hizmetler bölümü altında yer alan “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığı altında açılacak olan “Üniversite E-Kayıt” seçeneğini tıklayarak kayıtlarını gerçekleştireceklerdir. E-Kayıtta öğrencinin yerleşme bilgileri ÖSYM verisinden otomatik olarak gelecek olup, Asker Alma Dairesinden askerlik durumu bilgisi ve Milli Eğitim Bakanlığından lise mezunu olup olmadığına dair bilgi de aynı ekranda yer alacaktır. Ancak Milli Eğitim Bakanlığından lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler Elektronik kayıt yapamayacak ve üniversitemize yönlendirilecektir.

Süresi içerisinde şahsen kayıt veya e-kayıt yaptırmayan ve işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

 E-Kayıt yapan öğrenciler üniversiteye herhangi bir belge getirmeyeceği gibi herhangi bir kayıt onayı da yaptırmayacaktır. (e-kayıt yapan öğrencilerin kaydı kesinleşmiş olacaktır.)

 E-kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktıyı alarak saklayacaklardır.(Bu belgenin ders kayıt haftasında Fakülte /MYO/Yüksekokul öğrenci işlerine teslim edilmesi gerekmektedir.)

ÜNİVERSİTEYE GELEREK KAYIT YAPTIRACAKLAR İÇİN KAYIT YERLERİ VE TARİHLERİ

Kayıt işlemleri aşağıda yazılı yükseköğretim programlarına yerleştirilen tüm adaylar için 26 Ekim - 01 Kasım 2021 tarihleri arasında belirtilen kayıt yerlerinde yapılacaktır. Öğrencilerin kayıt için  sadece ÖSYM Yerleştirme Sonuç çıktısını getirmeleri yeterlidir.

Şahsen Kayıt İşlemleri  Şehit Bülent YURTSEVEN Kampüsü Öğrenci İşleri Daire Başkanlığında yapılmaktadır.

 

 


ULAŞIM

Şehit Bülent Yurtseven Kampüsüne şehir merkezinden Kampüs Minibüsleriyle ulaşım sağlayabilirler.

 

Adres: Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü Doğubayazıt Yolu Üzeri,

 

Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü konumu için tıklayınız

 

HARÇLAR

II. Öğretim ve II. Üniversite Ücreti Yatırma Tarihleri: Öğrenim ücretlerini öğrencilerimiz Herhangi bir Halk Bankası ATM veya şubesinden öğrenci numarası girerek yatırabilirsiniz.

Öğrenci Numarasına ulaşmak için tıklayınız.

Öğrenci harçlarına ulaşmak için tıklayınız

 

 

 

E-DEVLETTE KAYIT YAPILMAYACAK OLUP ŞAHSEN ÜNİVERSİTEYE GELEREK

KAYIT YAPILACAK OLAN PROGRAMLAR

 

FAKÜLTE/YÜKSEKOKUL/MYO

PROGRAMLAR

 

Iğdır MYO

Özel Güvenlik ve Koruma

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Havacılık Yönetimi

 

Kayıt Esnasında Sağlık Raporu Alma Zorunluluğu Olan

Iğdır Meslek Yüksekokulu Rapor Şartı Olan Bölümler Tıklayınız 

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Rapor Şartı Olan Bölüm için Tıklayınız

SİVİL HAVACILIK KABİN HİZMETLERİ PROGRAMINA KAYIT YAPTIRACAK ÖĞRENCİLER İÇİN YETKİLİ SAĞLIK KURULUŞLARI Tıklayınız.

Rapor Zorunluluğu Olup Kayıt Tarihine Yetiştiremeyenler Lütfen Taahhüt İçin Tıklayınız

 

 

 

 

 

 

ÖN KOŞULLU OLDUĞUNDAN ÜNİVERSİTEYE ZORUNLU OLARAK GELEREK KAYIT YAPTIRACAKLAR İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR;

1)-Iğdır Meslek Yüksekokuluna bağlı Özel Güvenlik ve Koruma programı Bk. 2 Bu programa kayıt yaptırabilmek için 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun"un 10. maddesi d, f, bentleri ile "5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik "in 18. maddesinde belirtilen şartlara sahip olmak gerekmektedir.

 

2) - Iğdır Meslek Yüksekokuluna bağlı Sivil Savunma ve İtfaiyecilik programı Bk. 9 Bu programa kayıt olmak için Belediye İtfaiye Yönetmeliğinin itfaiye erliğine atanma şartlarındaki (Madde 15) sağlık koşullarını sağlamaları gerekmektedir. Adayların ayrıca atanmaya ilişkin koşulları incelemelerinde de yarar görülmektedir.

 

3)-Iğdır Meslek Yüksekokuluna bağlı Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri programı Bk. 10 Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (ön lisans) eğitimi mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:

1) Adli sicil kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.

2) Bayanlar için 160 cm-180 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).

3) Erkekler için 170-190 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak). 4) Sağlık durumu uçuşa elverişli olmak (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları gerekmektedir.).

5) Kabin memuru üniforması giyildiğinde vücudunun görünecek yerlerinde dövme, yara izi vb. bulunmamak.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri kayıt yapmak için rapor verecek yetkili kuruluşlar için tıklayınız

 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (ön lisans) mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:

1) Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.

2) Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden son 6 ay içinde almış olmak şartıyla heyet raporu almak (işitme kaybı/ eksikliği, görme kaybı/eksikliği vb).

 

4)- İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bağlı   Havacılık Yönetimi programı Bk. 10  mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:

1) Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.

2) Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden son 6 ay içinde almış olmak şartıyla heyet raporu almak (işitme kaybı/ eksikliği, görme kaybı/eksikliği vb).

 

HAZIRLIK SINIFI OLAN PROGRAMLAR

İlahiyat Fakültesi İlahiyat Programı (I. ve II. Öğretim) ve Fen - Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Programı hazırlık sınıfından muaf olmak isteyen öğrenciler

 

Başlangıç

Bitiş

Hazırlık Muafiyet Sınavı Müracaatları

İdarece Belirleneceği Bir Tarih

İdarece Belirleneceği Bir Tarih

Hazırlık Muafiyet Sınavı

İdarece Belirleneceği Bir Tarih

İdarece Belirleneceği Bir Tarih

Tarihleri arasında Muafiyet Sınavına girebilir.

 

İZİN/KAYIT DONDURMA

Kesin kayıttan sonra, öğrenimine sağlık, askerlik, maddi durum, ailevi nedenler ve olağanüstü bir durumdan dolayı devam etmek istemeyen öğrencilerden, bir veya iki yarıyıl için kayıt dondurmak isteyenler, gerekçelerini belgeleyerek dilekçe ile yerleştikleri Fakülte, Yüksekokul ve MYO Öğrenci İşlerine başvuracaklardır.

 

MUAFİYET VE İNTİBAK MÜRACAATLARI

Daha önce bir başka yükseköğretim programında öğrenim gören öğrenciler, isterlerse burada başarılı olduğu derslerden muafiyet talebinde bulunabilirler. Bunun için öğrencilerimizin  Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarınıza transkript ve ders içerikleri ile birlikte başvurmaları gerekmektedir. İdarenin belirleneceği tarih içerisinde başvuruda bulunmayanların daha sonraki başvuruları değerlendirmeye alınmaz. (Dersler harfli not olarak muaf edilerek not ortalamasına katılır.)

 

Not: Hazırlık sınıfı bulunan programların öğrencileri intibak başvurularını, hazırlık sınıfına kayıt yapıldığı ilk yarıyılda ilgili birime yapar. Herhangi bir nedenle bu süre içerisinde başvuru yapamayan öğrenciler, birinci sınıfların ders kayıtlarını yaptıkları ilk yarıyılda süresi içerisinde başvuru yapabilir

 

KAYIT TARİHİNDE ORTAÖĞRETİMDEN MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİLER;

Kayıt tarihi itibariyle Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2021 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYIT ESNASINDA HERHANGİ BİR SORUNLA KARŞILAŞILMASI DURUMUNDA

Telefon:  0476 223 0030

E-mail: ogrenci.isleri@igdir.edu.tr

Çağrı Merkezi: 444 9 447

İRTİBAT KANALLARI İLE İLETİŞİME GEÇİNİZ.

 

UYARI !!!

Üniversitemiz 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı ders kayıtları için Üniversitemize  kayıt olduktan sonra Öğrenci Bilgi Sisteminden şifre alıp Danışmanınız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ders kayıtları için hazırlık sınıfı okuyacak öğrencilerimiz hariç geri kalan tüm öğrencilerimiz danışmanları ile birlikte kendileri yapacaktır.

 

Dosyalar
Yazdır: