Üniversiteli Genç Mucit İnsansız Hava Aracı Tasarladı

Iğdır Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı 2. Sınıf öğrencisi Kemalettin Demirtaş, İnsansız Hava Aracı (drone) tasarladı. Yaz tatilinde hastanede staj yaparken böyle bir şeyi tasarlamayı düşündüğünü belirten Demirtaş, numune taşıma, organ nakli ve kargo taşımacılığı gibi konularda kolaylık sağlaması için insansız hava aracını geliştirmek istediğini belirtti.

İcat ettiği drone’un yaklaşık 2 kg ağırlığında olduğunu ve 500 metreye kadar yükselebildiğini ifade eden genç mucit, drone’un aynı zamanda 10 dakika havada kalabildiğini söyledi. Projesine destek verilmesi durumunda Google Haritalar üzerinden bu aracın daha da geliştirilebileceğini aktaran mucit öğrenci; icat merakının aileden geldiğini, Türkiye’de su ile ilk kez araba çalıştıran ve yine ilk bomba imha robotunu tasarlayan kişilerin de ailesinden çıktığını söyledi.

Rektör Alma’dan Genç Mucide Destek

Tasarladığı projeyi Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ya sunan genç mucit Kemalettin Demirtaş’a bir tebrik de rektörümüzden geldi. Kendisini ziyaret eden Demirtaş’a proje için destek sözü veren Rektör Alma, bilimin gelişmesi yolunda genç bilim adamlarına ihtiyaç olduğunun altını çizerken bu tür projelerin de desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Ayrıca, başlangıç olarak 10 adet yük drone’u siparişi veren Rektör Alma, bu sayede üniversite işlerinde drone kullanımını da destekleyeceklerini aktardı. 

  • Yayımlama Tarihi: 17 Mayıs,2018
  • Görüntülenme Sayısı: 1030
Yazdır: