Üniversitemiz Şehit Bülent Yurtseven Kampüs Alanında Bulunan Yabancı Otlar Termal Yöntemlerle Kontrol Ediliyor

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın katkıları ve Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ramazan Gürbüz’ün girişimleriyle hayata geçirilen proje kapsamında, yabancı otların alternatif yöntemlerle kontrol altında tutulacağı Vakum Tüplü güneş kolektörleri ve traktörle çekilebilen sıcak su tankı üretildi.

Bilindiği gibi tarımsal üretim alanlarının yanı sıra tarım dışı alanlarda da zararlı etkilere sahip olan yabancı otlar; çevre ve insan sağlığı açısından önemli bir tehdit durumunda. Yabancı otlarla mücadele konusunda çeşitli yöntemlerin benimsendiğini ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Razaman Gürbüz, kolay uygulanabilirliği ve hızlı sonuç vermesi açısından kimyasalların (herbisitler) en çok tercih edilen yöntemlerin başında geldiğini; ancak kullanılan bu kimyasallarla çevre ve insan sağlığına ciddi zararlar verildiğini dile getirdi. Tüm bu sebeplerden ötürü insanların alternatif yöntemlere başvurduğunun altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Gürbüz, yaptığı açıklamada: “Bu alternatif yöntemlerin başında Termal yöntemler gelmektedir. Alevle kontrol yönteminden tutun UV ışınlara kadar doğrudan ve dolaylı olarak uygulanabilen birçok termal yabancı ot yöntemi bulunmaktadır. Ancak bunlarda kullanılan enerji kaynağı genellikle tükenebilen enerji kaynaklarıdır.  Oysa solar yöntemle elde edilen sıcak su, temiz bir enerji kaynağı olan güneşten yararlanmaktadır.” dedi.  

Çevre ve insan sağlığına yan etkisi yok

Üniversitemiz Bal Ormanı Sahasında kurulan Vakum Tüplü güneş kolektörleriyle 130 oC’ya kadar sıcak su elde edilebilirken; özel izolasyonlu su deposu sayesinde suyun sıcaklığını 24 saat boyunca muhafaza etmek mümkün oluyor. Patent başvuru süreci devam eden projede ilk adım ise üniversitemiz Şehit Bülent Yurtseven Kampüsünde atıldı. Yabancı ot kontrol sistemi sayesinde uygulama yapılan alanda, kurumaya başlayan zararlı bitkiler üzerinde başarılı sonuçlar elde edildi. Buna göre kampüs alanında bulunan sert zeminlerde, kaldırım kenarlarında ve parke taşı döşenen alanlarda çıkan yabancı otlar; güneş enerjisiyle elde edilen sıcak suyun özel olarak tasarlanan sıcak su deposuna aktarılmasıyla kontrol altına alınmaya başlandı. Proje ile ilgili bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Gürbüz, yapılan uygulamaların insana ve çevreye herhangi bir yan etkisinin bulunmadığını, çevre dostu olan bu yöntemin ise ilerleyen dönemlerde daha fazla kullanılacağını ifade etti. 

  • Yayımlama Tarihi: 16 Temmuz,2018
  • Görüntülenme Sayısı: 1178
Yazdır: