Iğdır Üniversitesi’nde 9. Bahar Şenlikleri Mezuniyet Coşkusu

Iğdır Üniversitesi’nde 9. Bahar Şenlikleri Mezuniyet Coşkusu

Iğdır Üniversitesi 2016-2017 eğitim öğretim yılı mezuniyet töreni, Suveren Kampüsü Ziraat Fakültesi bahçesinde büyük bir coşkuyla yapıldı. Üç gün sürecek olan Bahar Şenlikleri kapsamında düzenlenen mezuniyet törenine, Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Nahcivan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Muharremov, Vali Yardımcısı Bilgehan Karanfil, Jandarma Alay Komutanı Kahraman Dikmen, Iğdır İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Azerbaycan Iğdır Konsolosu Behdud Gadalı, Ak Parti Iğdır İl Başkanı Ahmet Tutulmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferhat Akkuş, Aralık Belediye Başkanı Bayram Teksay ve Karakoyunlu Belediye Başkanı Kurban Kaya’nın yanı sıra öğretim üyeleri, mezun olan öğrenciler ve aileleri katıldı.

Açılış konuşmalarıyla başlayan Mezuniyet Töreni’nde ilk olarak öğrenciler adına bir konuşma yapan Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni 1’incilikle bitiren Bahar Çimen, şunları söyledi; “Bugün burada ortak bir sevinci paylaşmak için toplanmış bulunmaktayız ve aynı zaman da beni ve tüm arkadaşlarımı hüzünlendiren bir anı yaşamaktayız. Hayatımızın bir sayfasını acı tatlı anılarla kapatırken, diğer sayfalarını, yeni beklentiler ve umutlarla açmaktayız. Hayatın getireceklerini öngöremediğimiz bir dönemde yaptığımız meslek seçimiyle başladık üniversite serüvenimize. Zamanla düşüncelerimiz olgunlaşmaya başladı, dağınık sorularımızın cevapları yerlerine oturdu ve bugün burada geleceğe şekil verecek birer meslek sahibi birey olarak mezuniyetimizi kutluyoruz. Hepimiz Iğdır Üniversitesi’ne farklı şehirlerden, farklı okullardan, farklı hayallerle geldik. Bu hayallerimizi gerçekleştirmek adına, geleceğimizi daha özgür ve kısıtlamaların olmadığı akademik bir ortamda şekillendirebilme ve bu süreç içerisinde bizlere ve topluma katkı sağlayacak misyonu ve vizyonu içeren bir kültürü benimseme fırsatı bulduk. İşte bu sürecin sonu ve en önemli anı olan mezuniyet törenini kutluyoruz ve 2017 dönemi mezunları olarak coşkumuzu, gururumuzu ve fikirlerimizi bu önemli törenle paylaşıyoruz. Iğdır Üniversitesi öğrencisi olmak bana ve arkadaşlarıma daima gurur kaynağı olmuştur. Iğdır’ın küçük bir il olması ve üniversitemizin daha yeni yeni gelişmekte olmasından kaynaklanan bazı olumsuzluklara rağmen, bize bu sıkıntılarımızı bir nebze de olsa unutmamızı sağlayan ve bize her türlü desteği veren başta rektörümüz sayın Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ya, hocalarımıza ve idari personellerimize çok teşekkür ederiz. ” dedi.

Mezuniyet töreninde öğrencilere ve bütün konuklara hitap eden Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, öğrenciliğin hiçbir zaman bitmediğini insanların yaşamları boyunca sürekli öğrenmeye devam ettiğini vurguladı. Bin 416 öğrencinin mezun olduğunu belirten Rektör Alma “Ben de öğrencilerimiz ve aileleri gibi şuanda çok mutlu ve mesut bir anı yaşıyorum. İnsan anne karnından, çocukluktan, gençlikten, ihtiyarlıktan, ölümden sonra uzun ebedi bir âleme geçen bir yolun yolcusuyuz. Bunun şuanda ortasına gelmiş bulunmaktayız. Gençlik döneminin çok heyecanlı çok bereketli olduğunu hepimiz biliyoruz. Hapishanelere gittiğimizde, hastanelere gittiğimizde bütün musibetlerin kaynağının gençlik döneminde yapılan hatalar olduğunu görüyoruz. Onun için gençliğimizin kıymetini çok iyi idrak etmek zorundayız. Mezun deyince eleğimizi alıp, asmak olarak aklınıza gelmesin. Asıl mezun demek bu işin ehli olduğunuzu kendi alanınızda en iyisi olma anlamına gelmektedir. Hayat burada bitmiyor. Özellikle mezun olduğunuz alanlarınızın yanında İngilizce ve bilgisayar konusunda kendinizi çok iyi geliştirmenizi arzu ediyorum. Mezun olunca iş bitmiyor asıl şimdi işin başındasınız. Ülkemizin şuandaki durumunu biliyorsunuz. Bizim üç tane düşmanımız var; cehalet, fakirlik ve aramızdaki ihtilaftır. Burada birçok ırktan, ülkemizin her tarafından gençlerimiz aileleri ile birlikte baharın cümbüşünü kutluyor. Ben Cumhurbaşkanımızın dediği gibi tüm dünyaya sesleniyorum; Türkiye burası yani şu renk, şu güzellik Kürdü ile Türki ile Alevi’si ile, Şii’si ile, Sünni’si ile bir bütündür. Hiç kimse parçalayamayacak kadim bir milletin torunlarıyız. Bizim değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Bu duygu ve düşüncelerle mezun olan öğrencilerimize yaşamlarının devamında başarılar diliyorum.” dedi.  

Rektör Alma’nın konuşmasından sonra kürsüye çıkan Iğdır Vali Alpman da şunları söyledi: “Iğdır Üniversitesi 2016 – 2017 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni için toplanmış bulunuyoruz. Başta Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma olmak üzere, öğrencilerimizi çağdaş, kültürlü, bilgili, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı birer birey olarak topluma kazandırma gayreti gösteren, bütün öğretim elamanı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Her mezuniyet töreni bir son olmaktan çok uzun ve meşakkatli bir yolculuğun da başlangıcı demektir. Bu yolculukta yanınızda olacak, zorlu günlerde önünüzü aydınlatacak tek dostunuz ise hocalarınızdan aldığınız eğitim olacaktır. Ancak bu hiçbir zaman “ben okuldan mezun oldum, eğitimim bitti” şeklinde yanlış yorumlanmamalıdır. Daima kendinizi geliştirme gayretinde olunuz. Ulu önderimizin gençliğe hitabesinde, sizleri görevlendirdiği gibi Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa edecek ve bunun ışığında ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine taşıma noktasında en büyük silahımız siz gençler olacaksınız. Bu duygu ve düşüncelerle mezuniyetinizin hepinize hayırlı olmasını ve bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından üniversiteyi başarıyla tamamlayarak dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi. Iğdır Üniversitesi 2016-2017 eğitim öğretim yılı mezuniyet töreni kep atma törenin ardından halk oyunu gösterisi, Nahcivan Devlet Üniversitesi Müzik Topluluğu ve yerel müzik gruplarının canlı müzik performanslarıyla sona erdi.

IÜ Haber Merkezi

Yazdır:
Loading