Iğdır Kayısısının Ömrü 1 Aya Uzatıldı

Iğdır Kayısısının Ömrü 1 Aya Uzatıldı

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın  teşvikleri ile düzenlenen 1. Uluslararası Tuz Terapi Çalıştayı’ndan sonra Tuz mağaralarının soğuk hava deposu olarak da kullanılmasının uygun olduğu görülmüştür.

Bu çalışmaya istinaden Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (ALUM)  görevli uzmanlar eş zamanlı olarak 2 kasa kayısının 1 kasasını laboratuvar ortamına diğer kasayı ise bozulup bozulmadığını test etmek amacıyla ortam sıcaklığı 12-13 ile 14-15 santigrat derece olan mağara ortamlarına bırakmışlardır. Araştırmanın sonucunda laboratuvar ortamına bırakılan kayısının 1 hafta içinde bozulduğu, tuz mağarasına bırakılan kaysıların ise yaklaşık 20 gün boyunca bozulmadığı görülmüştür. Araştırmanın devamında, bu kez kayısıyı (4 adet) hava almayan vakumlu poşetle tuz mağarasına bırakmışlardır. Vakumlu halde bırakılan kayısıların ise yaklaşık olarak 27-28 gün boyunca bozulmadığı tespit edilmiştir. Böylece normal şartlarda, 1 haftada bozulan Iğdır kayısısının, bu yöntemle ömrü 1 ay da uzatıldığı görülmüştür.

Bu araştırmadan çıkan bir başka sonuç, Tuz mağaralarının sağlık alanındaki faydalarının yanında, başka alanlarda da insan hayatına olumlu katkılarının olabileceğidir. Bu yöndeki çalışmalar, Üniversitemiz tarafından yapılmaya devam edecektir. Bu sayede Tuz mağaralarından maksimum fayda elde edilmesi amaçlanmaktadır.  

IÜ Haber Merkezi

Yazdır:
Loading