“I. Üniversite-Sanayi Buluşuyor” Etkinliği Önemli İsimleri Bir Araya Getirdi

Üniversitemiz Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ISEM) Koordinatörlüğü bünyesinde tertip edilen “I. Üniversite Sanayi Buluşuyor" etkinliği, Üniversitemiz Merkez Karaağaç Uygulama Oteli Toplantı Salonunda gerçekleştirdi.

Etkinliğe; Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürü Hakan Aras, Üniversitemizde görev yapan bazı akademik personeller ile Iğdır OSB`de faaliyet gösteren işadamları katıldı.

Rektör Alma “Üniversite-Sanayi Buluşması İlimiz için çok önemli”

Üniversite olarak Iğdır’ın her alanda gelişmesi için büyük bir özveri ile çalıştıklarını belirten Rektör Alma, bu konuda Üniversite-Sanayi işbirliğinin çok önemli olduğunu vurguladı. Rektör Alma; “Halkımız için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Üniversite-Sanayi buluşmasının bu konuda çok önemli olduğunu düşünüyorum. Üniversite olarak Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi’mizde (ALUM), OSB`de faaliyet gösteren firmaların ihtiyaç duydukları analizleri yapıp elde edilen ölçüm sonuçlarını yorumlayarak firmalarımızı destekleyebiliriz. Firmaların ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanlara yönelik eğitim programları ile katkıda bulunabiliriz. Yüksek lisans ve doktora çalışmaları OSB`de yapılarak tez sonuçları ilgili firmalar ile paylaşılabilir. Türkiye’de YÖK bünyesinde ilk olarak Tarım Bilimleri Doktora Programı Üniversitemizde açıldı. Ayrıca birçok alanda yüksek lisans ve doktora programımız mevcut olup yeni birçok yüksek lisans ve doktora programı da açıldı. Etkinliğimizde, teorik ve pratik bilgiyi bir araya getirerek, bilginin üretime dönüşmesi ve ekonomiye yansıtılması hususlarında, Üniversitemizin sanayicilerimize sunabileceği imkânları ve katkıları da değerlendireceğiz.” dedi.

Sanayi Odası Başkanı Arslan “Etkinlik OSB’de faaliyet gösteren firmaların sorunları yönünden faydalı olacak”

Iğdır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Kamil Arslan ise Iğdır Üniversitesinin SEM koordinatörlüğü bünyesinde tertip edilen “I. Üniversite Sanayi Buluşuyor” etkinliğine katılmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu, bu etkinliğin OSB’de faaliyet gösteren firmaların sorunları yönünden faydalı olmasını ümit ettiğini belirtti. Başkan Arslan, bölgedeki sahip olduğu iklim ve yeni çekilen doğal gaz hattının getirdiği avantajlarla birlikte, havaalanı ve ana transit yola yakınlığı ile iyi bir konumda bulunan Iğdır OSB`de hâlihazırda şuan 25 firmanın aktif olarak faaliyet gösterdiğini, amaçlarının ise bu etkinlik aracılığıyla Üniversite ve Iğdır OSB`de faaliyet gösteren firmaların bir araya gelerek partnerlik yapmaları olduğunu ifade etti. Başkan Arslan, Organize Sanayi Bölgesinde bulunan firmaların sorunlarının ve beklentilerinin neler olduğunu kısaca açıklayarak sözü OSB’de faaliyet gösteren iş adamlarına bıraktı.

OSB’de faaliyet gösteren iş adamları da sorunlarının genel olarak kalifiye eleman eksikliği, otomasyon ve yazılım eksikliği ile uzman eleman yetersizliği olduğunu ifade etti.

Üniversitemiz akademisyenleri ise tek tek araştırma alanlarından ve projelerinden bahsederek gerekli her konuda yardımcı olacaklarının ve Üniversite Sanayi iş birliğinin devamı açısından Meslek Yüksekokulu ve lisans öğrencilerimizin stajlarında ve eğitimlerinde OSB ile birlikte çalışılacağının ve hatta yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin tezlerinin uygulamalı olarak OSB’de yapılabileceğinin altını çizdi.

Yapılan konuşmaların ardından, Üniversite Sanayi buluşmalarının düzenli olarak yapılmasına ve etkinliğin her firma açısından spesifik bölümlere ayrılarak özel toplantılar şeklinde düzenlenebileceğine karar verildi.

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 22 Şubat, 2019
  • Görüntülenme Sayısı: 712
Yazdır: