Hemşire Adaylarımız, “Beyaz Önlük Giyme Töreni” ile Mesleğe İlk Adımlarını Attı

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında üniversiteye başlayan hemşire adayları için “Beyaz Önlük Giyme Töreni” düzenledi. 

Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda düzenlenen törene, Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Selahattin Çelebi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Erenler, akademik ve idari personeller, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Hemşirelik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Necmettin İşçi törenin açılış konuşmasını yaptı.

Hemşirelik Bölümü hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi İşçi, “2019 yılında kurulan fakültemiz ilk olarak 2020-2021 eğitim öğretim yılında Hemşirelik bölümüne öğrenci alarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine başladı. Gerek ülkemizin her şehrinden gerekse dünyanın farklı ülkelerinden fakültemizi tercih eden ve sayıları bugün 300’e yaklaşan hemşirelik bölümü öğrencisi ve her unvandan akademik personeliyle birlikte bölümümüz gün geçtikçe büyüyerek Ağrı Dağı’nın zirvesinden doğan bir güneş olmuştur ve bölgesinde parlayan bir yıldız haline geldi. Fakültemiz ve bölümümüzün bugünlere gelmesinde büyük katkıları olan her zaman bizleri destekleyen başta Rektörümüze, Rektör yardımcılarımıza, üniversitemiz yönetimine, dekanımıza ve tüm akademik ve idari personel çalışma arkadaşlarıma, öğrencilerime ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burada yeri gelmişken de hemşirelik bölümü olarak öğrenci sayısı bakımından her geçen gün büyümekteyiz. Üniversitemizin üst yönetimden; hemşirelik bölümünün nitelikli ve nicelikli akademik personel açısından güçlendirilmesinde, eğitim ve araştırma alt yapısının iyileştirilmesinde her zaman desteklerini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Önemli Olan O Önlüğün Ruhunu Kirletmemenizdir”

Beyaz önlüğün otoriteyi, aydınlığı, masumiyeti, temizliği, umudu ve hakkaniyeti bunların yanı sıra insana sevgiyi, şefkati ve merhameti temsil ettiğini dile getiren İşçi, ardından öğrencilere şu sözlerle seslendi:

“Bugün bu beyaz önlüğü giyeceksiniz ama aynı zamanda birçok değeri de üzerinizde taşımış olacaksınız. Sizlerin giyeceği beyaz önlüklerin önemi ise aslında şu: ona hastanın kanı damlayabilir, hiç önemli değil. Burada önemli olan sizin o önlüğün ruhunu kirletmemenizdir. Yani, ruhunuzda mutlaka etik değerleri, üniversitemizin sizlere vermiş olduğu o kıymetli bilgiyi özgüveninizle ve ahlakınızla birleştirerek iyi birer sağlık ekibi üyesi olma yolunda beyaz önlüklerinizi giymenizdir. Bir anlamda büyük bir özveriyi, fedakârlığı, sabrı, beceriyi, şefkati sırtınıza geçirmiş oluyorsunuz. Bütün bunlar aslında sizinle anılmış olacaktır.”

Necmettin İşçi’nin konuşmasının ardından Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Selahattin Çelebi ile Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Erenler de birer konuşma yaparak öğrencilere başarılar dilediler.

Konuşmaların ardından ise dereceye giren öğrencilere yüksek onur ve onur belgeleri takdim edildi.

Törenin devamında tüm öğrenciler sahneye gelerek meslek yemini edip toplu fotoğraf çekildiler.

Son olarak akademik personeller ve öğrencilere depremde hayatını kaybedenler için balon uçurdular. 

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 22 Mart, 2023
  • Görüntülenme Sayısı: 1080
Yazdır: