I. Uluslararası Aromatik Bitkiler ve Kozmetik Sempozyumu Başladı

Onursal Başkanlığını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın yaptığı, Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Serhat Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenen I. Uluslararası Aromatik Bitkiler ve Kozmetik Sempozyumu başladı.

3-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan I. Uluslararası Aromatik Bitkiler ve Kozmetik Sempozyumu, Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda yapılan açılış programıyla başladı. Sunuculuğunu Serap Şahin Yiğit’in yaptığı açılış programına; Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Çelebi, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nazan Apaydın Demir,  Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Mustafa Öcal, Iğdır Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Turhan Moç, Sempozyum Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Belkıs Muca Yiğit ile aromatik bitkiler ve kozmetik alanında çalışmakta olan yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda akademisyen katıldı.

“Kimya endüstrisinin önemini çok iyi anlamalıyız”

Açılış programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nazan Apaydın Demir yaptı. Demir, konuşmasında; “4. Nesil üniversitelerin artık bilim ve Ar-Ge’ye yönelmesi gerekir. Bilgiyi ürüne çevirmenin zamanı geldi. Ar-Ge’den Ür-Ge’ye geçmenin tam zamanı, üretime önem vermemiz ve endüstriye katkı sağlamamız gerekiyor. Kimya endüstrisinin önemini çok iyi anlamalıyız.” dedi. Apaydın’ın konuşmasının ardından Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Iğdır İl Koordinatörü Ramazan Mutlu Doğaner söz aldı. Doğaner, konuşmasında SERKA’nın Iğdır ilinin kalkınmasında etkili olan ajans desteklerinden bahsetti ve özellikle bölgenin kozmetik alanındaki potansiyelinin üzerinde durdu. Ramazan Mutlu Doğaner’in ardından kürsüye çıkan Iğdır Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Turhan Moç ise, konuşmasında sempozyumun anlam ve öneminden bahsetti.

“Üniversitemizin öncülük ettiği ‘I. Aromatik Bitkiler ve Kozmetik Kongresi’ bu uygulamaların öncüsü olacaktır”

Programda son olarak Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Çelebi bir konuşma yaptı. Çelebi; “2019 yılında Iğdır Üniversitesi olarak Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde Kozmetik Teknolojisi Programı kurmuş bulunmaktayız ve 2020’de öğrenci alımını gerçekleştirme hedefindeyiz. Bu program kapsamında amacımız; dünya ile aynı doğrultuda görev, iş ve becerilere sahip teknik eleman yetiştirmek, sektörde kozmetik teknikeri tanımını yerleştirmek, sektörden gelen istek doğrultusunda sektör çalışanlarına ve ‘üniversite-sanayi’ işbirliğine katkıda bulunmaktır. Iğdır gerek coğrafyası gerek yaşamını sürdüren yerel halkın kozmopolit oluşu yönünden bu programın açılması açısından uygun bir şehrimizdir. Üniversitemizin öncülük ettiği ve şu anda gerçekleştirmekte olduğumuz ‘I. Aromatik Bitkiler ve Kozmetik Kongresi’ bu uygulamaların öncüsü olacaktır.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarını takiben Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Selahattin Çelebi, konuşmacı ve katılımcılara plaket ve sertifika takdim etti. Plaket töreninden sonra, “Flowers in Traditional Turkish Handicrafts” (Geleneksel Türk El Sanatlarında Çiçekler) sergisinin açılışı yapıldı ve sempozyum katılımcıları sergiyi gezdi.

El sanatları sergisinin gezilmesinin ardından sempozyumun ilk oturumunda, Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu’nun konuşması dinlendi. İkinci oturumda ise, Aromaterapist Dr. Rana Babaç Çelebi ve Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan’ın konuşmaları yer aldı. İlk gününde üç ayrı oturuma yer veren sempozyumda toplam 14 oturum gerçekleştirilecek ve tüm oturumların gerçekleşmesini takiben 5 Ekim 2019 günü sempozyum sonuç bildirgesi hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılacak. Sonuç bildirgesinin açıklanmasının ardından sempozyum, son gün yapılacak Iğdır ve Kars gezisiyle sona erecek.

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 03 Ekim, 2019
  • Görüntülenme Sayısı: 718
Yazdır: