Iğdır’da İlk Yamaç Paraşütü Kursu Üniversitemizde Açıldı

Iğdır Üniversitesi Hava Sporları Kulübü ve Türk Hava Kurumu Iğdır Şubesi Başkanlığı işbirliğiyle Iğdır’da ilk defa yamaç paraşütü kursu açıldı.

Iğdır’da yamaç paraşütü sporunu sürdürülebilir hale getirmek için Iğdır Üniversitesi Hava Sporları Kulübü tarafından ücretsiz olarak açılan kursta 14 kişiye eğitim verilecek. Kursu, Türk Hava Kurumu yamaç paraşütü pilotları ve deneyimli milli sporcular Ali Zaimoğlu, Hamit Şek ve Yusuf Doğu Bozdağ verecek. Kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlere, Türk Hava Kurumu tarafından P2 (yamaç paraşütü pilotu) sertifikası verilecek.

“Iğdır ilimizin coğrafi yapısı, yamaç paraşütüne çok uygun”

Kursun düzenlenmesinde büyük emeği olan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, kursla ilgili yaptığı açıklamada; “Iğdır ilimizin coğrafi yapısı, yamaç paraşütüne çok uygun. Bu sporun, çevre illerde yapılmasına rağmen, Iğdır’da yapılmaması spor ve turizm açısından büyük bir eksikliktir.” şeklinde konuştu.

İlimiz ve Üniversitemizi, rengarenk yamaç paraşütleri ile gündeme taşımalıyız”

Geçen yıl Üniversitemizin girişimleri neticesinde ilimizde Türk Hava Kuvvetleri’nin yaptığı Solo Türk gösterisine, olumsuz hava şartlarına rağmen, Iğdır halkının büyük ilgi gösterdiğini hatırlatan Rektör Alma; “Gençlerimizi salon sporlarında tutamıyoruz. Bilgisayar ve telefon bağımlılığından kurtaracağımız gençleri, doğayla buluşturmak ve uyuşturucu, sigara gibi zararlı maddelerden uzak tutmak için yamaç paraşütü sporu gibi ekstrem sporlara yönlendirmekteyiz. İlimiz ve Üniversitemizi, Ağrı Dağı eteklerinde hava sporları festivali yaparak rengarenk yamaç paraşütleri ile gündeme taşımalı ve ekstrem sporları ilimizde sürdürülebilir hale getirmeliyiz.” dedi.

Paraşüt eğitimi görüntüleri için tıklayınız; https://www.youtube.com/watch?v=AkFRyi328Kk&feature=youtu.be

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 02 Ekim, 2019
  • Görüntülenme Sayısı: 551
Yazdır: