Iğdır İhtisas Üniversitesinin ilk Ar-Ge Ürünü: Lavanta Yağı

“Türkiye’nin Çatısı” olarak nitelendirilen Ağrı Dağı eteğindeki bin 100 rakımlı Iğdır Üniversitesi yerleşkesinde, volkanik arazide, koyun yünü (malç) desteğiyle yetiştirilen lavantalardan yüzde 100 doğal yağ üretildi. İhtisas Üniversitesinin ilk Ar-Ge ürünü olan tıbbi ve aromatik lavanta yağının satışı da başladı.

Öğretim Görevlisi Musa Karadağ, “Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler” alanında ihtisas üniversitesi ilan edilen Iğdır Üniversitesinin Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezinde (ALUM) üretilen lavanta yağı hakkında bilgi verdi.

Tıbbi ve aromatik lavanta yağının su buharı damıtma yöntemiyle elde edildiğini ifade eden Karadağ, ürünün Iğdır’ın kalkınmasına çok önemli katkılar sunacağına dikkat çekti. İlerleyen süreçte Iğdırlı çiftçilerle bir araya gelerek lavanta üretiminin yaygınlaştırılması adına çalışmalar yapacaklarını dile getiren Karadağ, “Lavanta bizim için çok önemli ve etkin değeri yüksek bir üründür. Ayrıca yetiştirilmesi de zahmetsizdir. Lavantadan elde edilen yağın, çok yüksek rakamlarla piyasaya arzı söz konusudur. İhtisas üniversitesi olmamız hasebiyle çiftçilerimizin ürettikleri lavantaların yağlarını alıp, onlar adına her yere satma imkânına sahibiz.” dedi.

“Cilt ve Mide Hastalıklarına, Uykusuzluğa, İştahsızlığa İyi Geliyor”

Lavanta yağının kozmetik, sağlık, temizlik ürünleri ve parfümeri gibi pek çok alanda kullanıldığını belirten Musa Karadağ, ardından şunları kaydetti;

 “Yaptığımız çalışmalarla lavanta yağını farklı farklı ürünlere dönüştürdük. Bunlardan bir tanesi lavanta kremidir. Lavanta kreminin uygulama alanı özellikle cilt hastalıklarıdır. Yine lavantanın uykusuzluğa, mide hazımsızlıklarına ve iştahsızlığa da iyi geldiğini söyleyebiliriz.”

DAKAF’ta Tanıtılacak

Elde edilen lavanta yağlarını 30 mililitrelik şişelerde muhafaza ettiklerini dile getiren Karadağ, “Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek Doğu Anadolu Kariyer Fuarı’nda (DAKAF) elde ettiğimiz bu ürünün tanıtımını yapacağız. İyi sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyoruz. Lavanta yağı, İhtisas Üniversitemizin ilk göz bebeğidir. Bundan sonraki süreçte devamının geleceğini umut ediyoruz.” diyerek sözlerine son verdi.

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 21 Şubat, 2022
  • Görüntülenme Sayısı: 331
Yazdır: