Iğdır Üniversitesi Hayvan Hastanesinde İlk Cerrahi Operasyon Gerçekleştirildi

Iğdır Üniversitesi Hayvan Hastanesinde ilk cerrahi operasyon başarıyla gerçekleştirildi. Üniversitemiz Hayvan Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Başaran Karademir öncülüğünde gerçekleştirilen ameliyatta tazı türü bir köpeğin kırılan sağ ön ayağına cerrahi müdahale yapıldı.

Doğubayazıt Belediyesi Veteriner Hekimi Mahmut Babur’un talebiyle Üniversitemizden cerrahi alet ve yardımcı personel konusunda destek istendiğini belirten Başhekim Veteriner İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Karademir, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın oluruyla cihaz, malzeme, hastane ve veteriner hekim desteği konusunda Doğubayazıt Belediyesine yardımcı olduklarını kaydetti.

Üniversitemiz Hayvan Hastanesinde gerçekleştirilen cerrahi müdahale ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Karademir, Veteriner Hekim Mahmut Babur’un de desteği ile yaptıkları klinik muayenede, yaralı köpeğin ön sağ ayağına basamadığı, pandülvari (asimetrik salınım) sallandığı elle yapılan ilk muayenede kemik bütünlüğünün kaybolduğu, kırık bölgenin altını hayvanın kontrol edemediği, yoğun ağrı hissiyatının varlığının ve radyolojik muayenede ise iki antebrachium kemiğininde (Radius-Ulna) distal diafiz-metafiz (sağ ön ayak bileğinin yaklaşık 6-7 cm yukarısı) arasında parçalı olmayan kırık tespit ettiklerini aktardı.  

Yaralı Köpek Müşahede Altında Tutulacak

Ameliyatın son derece başarılı geçtiğini, uygulanan cerrahi operasyonda kırık kemiklerden büyük olanına metal plaka (radiusa), diğer kırık parçaya ise kalıcı pin uygulaması yapıldığını vurgulayan Karademir “Yaralı köpeğimizin tam iyileşmesinden sonra metal plakayı cerrahi olarak alacağız; ama pin uygulaması kemik içinde bırakılacak. Bu aşamadan sonra hasta köpeğimiz birkaç gün kedi-köpek servisimizde hospitalize edilerek (misafir edilerek) gözetim altında tutulacak.” dedi.

Cerrahi müdahalenin Uzman Veteriner Hekimler tarafından yapıldığını ve başarılı bir sonuç elde edildiğini vurgulayan Doç. Dr. Karademir, yaralı köpeğin sağlık durumunun iyiye gittiğini belirterek, cerrahi operasyonu gerçekleştiren Veteriner Hekim Mahmut Babur, Öğretim Görevlileri Fatma Ertaş, Ayhan Akgün ve Ayşegül Çoban’a teşekkür etti. 

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 15 Şubat, 2019
  • Görüntülenme Sayısı: 1552
Yazdır: