Iğdır Üniversitesi Öğrencileri Çanakkale’de Şehitlikleri, İstanbul’da Tarihi Yerleri Gezdi

Iğdır Üniversitesi öğrencileri, 11-14 Aralık 2019 tarihlerinde Iğdır İl Emniyet Müdürlüğünün organizasyonuyla gerçekleştirilen geziyle Çanakkale ve İstanbul’daki tarihi yerler ile şehitlikleri ziyaret etti.

İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen ve Iğdır İl Emniyet Müdürlüğü Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Büro Amirliği (BÖF) tarafından düzenlenen gezide, Iğdır Üniversitesi öğrencilerine; Iğdır Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Belkıs Muca Yiğit, BÖF Büro Amiri Erhan Yumuşak ve terörle mücadele departmanından polis memuru Zülal Sürmeli eşlik etti.

Çanakkale’deki şehitlikler ziyaret edildi

Düzenlenen gezi, Iğdır Üniversitesi öğrencileri ile Iğdır İl Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce ve İl Emniyet Teşkilatı yetkililerinin bir araya geldiği öğle yemeği etkinliği ile başladı. Öğrencilerimiz, öğle yemeğinin ardından İl Emniyet Teşkilatı yetkilileri tarafından Çanakkale-İstanbul gezisini gerçekleştirmek üzere yolcu edildi. BÖF Büro Amiri Erhan Yumuşak tarafından organize edilen gezinin ilk ayağı, Çanakkale Şehitliği ve Şehitlik Abidesi oldu. Gelibolu yarımadasına vapur ile geçen öğrenciler, Çanakkale tanıtım merkezinde bulunan simülasyon alanında Çanakkale Savaşı’nın her aşamasına şahit olarak duygusal anlar yaşadı. Öğrenciler, rehber eşliğinde Kilitbahir Kalesi, Namazgah Tabyası, Seyit Onbaşı Mecidiye Tabyası, Havuzşar Şehitliği, Şahindere Hastane Mevkii, Şehitler Abidesi, Ezineli Yahya Çavuş Şehitliği, Alçıtepe Köyü, Anzak Koyu, Mehmetçiğe Saygı Anıtı, Kanlı Sırt, Anzak Tören Alanı, Lağımlar Bölgesi, Kırmızı Sırt, 57. Alay Şehitliği ve Conkbayırı Kemal Yeri’ni de ziyaret ettiler.

İstanbul’da tarihi yerler gezildi

Çanakkale’deki şehitlik ve tarihi mekân ziyaretlerinin ardından öğrenciler, İstanbul’a hareket etti. İstanbul’da da Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Ayasofya müzelerinin yanı sıra Eyüp Sultan Camii, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı gibi tarihi yerler ziyaret edildi. Ayrıca öğrenciler, Miniaturk ziyareti ile ülkemizdeki önemli tarihi alanların ve mekânların minyatür replikalarını görme şansı yakaladılar. Gezinin tamamlanmasının ardından öğrenciler, hava yolu ile Iğdır’a dönüş yaptılar.

Öğrenciler benzer faaliyetler talep etti

Gezinin ardından Dr. Öğr. Üyesi Belkıs Muca Yiğit ve Iğdır İl Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce’ye teşekkür ziyaretinde bulunan Iğdır Üniversitesi öğrencileri, İçişleri Bakanlığına da teşekkürlerini ileterek bu tip sosyal faaliyetlerin Iğdır Üniversitesini kapsar şekilde artmasını talep ettiler.

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 17 Mart, 2020
  • Görüntülenme Sayısı: 631
Yazdır: