Rektör Alma, 15 Temmuz Ruhu İçin Yine Meydanlardaydı

15 Temmuz Şehitlerini ile Demokrasi ve Birlik Günü Anma Programlarının 2. günü,  Iğdır Valisi Enver Ünlü, üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ile protokol üyeleri ve şehit ailelerinin katılımlarıyla Iğdır Asri Mezarlıkda şehit kabirlerinin ziyaret edilmesiyle başladı. Asri Mezarlıkda yapılan duaların ardından şehitlerimizin mezarları ziyaret edilerek, karanfiller bırakıldı.

Şehitlerin kabirlerinin ziyaret edilmesinin ardından Ulu Cami ve Hacı Hacer Camisinde şehitlerimiz için Mevlit-i şerif okutuldu. Etkinliklerin devamında ise 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında protokol üyeleri ve vatandaşlarımız ile birlikte restore çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan Mehmet Çavuş Şehitliği'nde düzenlenen programa geçildi. Programda Kur'an-ı Kerim tilaveti okundu ve dualar edildi.

Programda konuşan ve Şehitlik Anıtının restore çalışmaları hakkında bilgiler veren Vali Ünlü, ''Şehitlerimiz için ne söylesek az. Şehit ailelerimiz ve şehit yakınlarımız için ne yapsak az. Restore çalışmalarını büyük ölçüde tamamladığımız Mehmet Çavuş Şehitliğinde aziz şehitlerimizin isimlerini yaşatmaya devam edeceğiz. Eğer bugün burada huzur içerisinde bir program yapabiliyorsak, namusumuz muhafaza altındaysa, göklerimizde bayraklarımız nazlı-nazlı dalgalanabiliyorsa, ezanlarımız minarelerimizde özgürce okunabiliyorsa, istiklalimizin sembolü olarak bildiğimiz ve bilemediğimiz bunun binlerce, yüzbinlerce kahramanı var. Bu vesile ile bir kez daha tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum'' dedi.

Demokrasi ve Milli Birlik Günü Yürüyüşüne Yoğun İlgi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü yürüyüşü etkinliğine vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi. Iğdır vali yolunda başlayan, Zübeyde Hanım Bulvarı valilik binası önüne kadar kortej eşliğinde devam eden yürüyüşe; Iğdır Valisi Enver Ünlü, üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşların temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yürüyüşün ardımdan 15 Temmuz Şehitleri için Kur’an’ı Kerim tilaveti ve dualar okundu. Kur’an’ı kerim tilaveti ve duaların ardından valilik önünde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program; Kur'an-ı Kerim tilaveti ve hatim duası, Şehit Ömer Halisdemir'e yazılan mektubun okunması, sinevizyon gösterimi ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın televizyonlardan canlı olarak yayınlanan konuşmasının dinlenmesiyle devam etti.

Mahalli Sanatçı Serhat Akkuş'un seslendirdiği kahramanlık türkülerinin ardından Iğdır Valisi Enver Ünlü, günün anlam ve önemine binaen konuşmalarını yaptı. ''Bugün 15 Temmuz. Bir milletin hayâsız akını durdurduğu, bir sel gibi kükrediği gün. Gövdesini siper edenlerin, yurduna alçakları uğratmadığı gün.'' ifadeleriyle sözlerine başlayan Vali Enver Ünlü, ''15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerimiz kapsamında bu akşam da hep birlikte meydanlardayız. 15 Temmuz’un 3. seneyi devriyesi olan bu günde hepinizi hürmetle selamlıyorum. 15 Temmuz gecesi FETÖ'cü alçaklar karşısında kanlarıyla destan yazan kahramanlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize, cesaret ve fedakârlıkları için şükranlarımı sunuyor, Allah'tan uzun ömürler diliyorum. Başta cumhuriyetimizin kurucusu başkomutan büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal eden bütün devlet büyüklerimizi, dün Hakkari’de şehit olan; Jandarma Teğmen Alim Keskin, Jandarma Astsubay Üstçavuş Cengiz Tokur ve Jandarma Uzman Çavuş Yasin Ağır ile birlikte vatan müdafasında şehadet şerbeti içen tüm şehitlerimizi, rahmetle ve minnetle anıyorum. Bugüne kadar verdiğimiz şehitlerimizin önünde saygıyla, hürmetle eğiliyorum. Onların annelerinin, babalarının ellerinden öpüyorum. Eşlerini, çocuklarını sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Değerli Iğdırlılar; Bir taraftan 2’si hemşehrimiz olmak üzere toplam 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken, diğer tarafta dünyada eşine rastlanmayan bir direnişe imza atmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 15 Temmuz zaferi, tanklara ve uçaklara meydan okuyan şehit ve gazilerimizin eseridir. Bu zafer, bu topraklarda Çanakkale ruhunun hala taze olduğunun en önemli göstergesidir” şeklinde konuştu.

Vali Ünlü’nün konuşmasının ardından, 15 Temmuz Şehitlerinin kahramanlıkları ve cesaretlerine sık sık vurgu yapılırken; etkinlik 15 Temmuz belgesel gösterimiyle devam etti ve daha sonra tüm camilerden selalar yükseldi.

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 16 Temmuz, 2019
  • Görüntülenme Sayısı: 334
Yazdır: