Rektör Alma’ın 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı

14 Mart 1827 tarihinde Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’nin kuruluşu Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilmektedir ve okulun kuruluş günü olan 14 Mart, Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır. 14 Mart, aynı zamanda 1919 yılında Birinci Dünya Savaşı sonunda İstanbul’da işgal güçlerine karşı bir direniş günü olarak da bilinmektedir.

Şanlı tarihimizde her dönem sorumluluk almayı görev edinen sağlık çalışanlarımız günümüzde de bu bilinçle özverili ve mesai kavramı tanımaksızın en iyi şekilde görevlerini yerine getirmektedirler. Sağlık teşkilatımızın her kademesinde bütün zorluklara rağmen son derece hayati bir mesleği fedakarca icra eden bütün sağlık emekçilerinin üstlendikleri sorumluluğun ne kadar büyük olduğunun farkındayız.

Sağlık hizmetlerinin arzu edilen en üst seviyeye çıkartılmasında ve sağlıklı bir gelecek tesis edilmesinde yeni anlayış ve hizmet sunum tekniklerinin yanında özellikle hekimlerimize ve tüm sağlık personellerine büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir. Nitelikli, vatandaş odaklı ve ulaşılabilir sağlık hizmeti sunmak amacıyla tüm sağlık çalışanlarımızın büyük bir azim ve özveriyle hizmet ettiklerine yürekten inanıyorum.

Bu vesile ile Tıp Bayramını kutladığımız bu günde, görevi başında şehit düşen ve ebediyete intikal eden sağlık çalışanlarını rahmetle anıyor, milletimize hizmet vermeye devam eden sağlık çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyor,  tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramlarını tebrik ediyorum.

 

                                                                            Prof. Dr. Mehmet Hakkı ALMA
                                                                                               Rektör

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 14 Mart,2019
  • Görüntülenme Sayısı: 216
Yazdır: