Rektör Alma’nın, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

Bugün 12 Mart 1921 tarihinde İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 98. yıldönümünü anıyoruz.  Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı'yla milletimizin duygu ve düşüncelerine en iyi şekilde tercüman olmuştur. Tarih boyunca sayısız destanlar yazmış olan kahraman milletimizin, vatanımızın bağımsızlık ve hürriyeti için göstermiş olduğu büyük fedakârlığın timsali olan İstiklal Marşı,  Türk milletinin vicdanın ortak sesidir.

İstiklal mücadelesiyle bağımsızlığını kazanmış bir millet olarak birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmeliyiz. Bu vatanın hangi badireler neticesinde kurulduğunu genç nesillere aktarıp çocuklarımıza bu bilinci aşılamalıyız.

Bu düşüncelerle, İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü'nde İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabulünün 98. yıl dönümünü kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ü, İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy'u ve tüm şehitlerimizi bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

 

 

                                                                                                                             Prof. Dr. Mehmet Hakkı ALMA
                                                                                                                                                    Rektör

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 11 Mart,2019
  • Görüntülenme Sayısı: 245
Yazdır: