Rektörümüze, “Ağrı Geleneksel El Dokumaları Kataloğu” Hediye Edildi

Iğdır Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Çetin, “Ağrı Geleneksel El Dokumaları Kataloğu” adlı yeni kitap çalışmasını Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ya takdim etti.

Rektör Alma’yı makamında ziyaret eden Prof. Dr. Çetin katalogla ilgili olarak, yüzyılların mirası olan el dokumalarının kayıt altına alınması konusunda böylesi bir çalışma yaptıklarını kaydetti. Prof. Dr. Çetin, “Ağrı geçmişte çok önemli bir dokuma merkeziyken yaşam koşullarının ve üretim biçimlerinin değişmesi ile bu alan gittikçe önemini yitirmiş ve son yıllarda giderek kaybolmaya yüz tutmuştur. İlde bir müze bulunmadığı için geleneksel el dokumalarına ait kalabilen son örnekler de toplanamadığından giderek yok olma süreci içerisine girmiştir. Bu çalışma kapsamında Ağrı ilçe ve köylerinde uzun soluklu bir alan araştırması yapılmıştır. Bu araştırma kapsamında ulaşılabilen 120 halı, 3 geve, 22 kilim, 10 cicim, 5 zili, 7 sumak olmak üzere toplam 167 adet dokumanın teknik, renk, motif ve kompozisyon özellikleri incelenmiş ve çizimleri yapılmıştır.

Bu çalışma sayesinde yüzyılların mirası olan ve yöre halkının hafızası niteliğindeki bu geleneksel sanat alanının yok olması önlenmiş, kayıt altına alınarak gelecek nesillere ulaştırılması sağlanmıştır. Ayrıca alan ile ilgili yapılacak bilimsel çalışmalar için de veri sağlanmıştır” şeklinde konuştu.

“Iğdır Geleneksel El Dokumaları Kataloğu” hazırlanacak

Prof. Dr. Çetin, Iğdır Geleneksel El Dokumaları Katalog çalışmasına da en kısa zamanda başlanacağını, bu çalışma ile Iğdır merkez ve köylerdeki geleneksel dokumaların malzeme, renk, motif ve kompozisyon özelliklerinin araştırılması, tespitlerinin yapılarak desenlerinin çıkarılması ve tekrar dokumaya hazır hale getirilmesinin amaçlandığını belirtti.  

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 15 Nisan, 2019
  • Görüntülenme Sayısı: 560
Yazdır: