Üniversitemiz Makine Mühendisliği Bölümü Araştırma Laboratuvarına Yeni Cihazlar Alındı

Üniversitemiz Makine Mühendisliği Bölümü Araştırma Laboratuvarına Yeni Cihazlar Alındı

Iğdır Üniversitesinde, laboratuvar açma çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın çalışmalarıyla üniversitemiz Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulan Makine Mühendisliği Bölümü Araştırma Laboratuvarına yeni cihazlar alındı. Yeni alınan Elektromekanik Üniversal Deney Cihazı, Eğitim Tip CNC Freze Tezgâhı ve Eğitim Tip CNC Torna Tezgâhı ile fakülte öğrencileri birçok deneyi yapma şansına sahip olacak.

Elektromekanik Üniversal Deney Cihazı

Alınan cihazlardan biri olan 50 kN kapasiteli tam otomatik Elektromekanik Üniversal Deney Cihazı, geniş bir malzeme yelpazesinde yük ya da deplasman kontrollü çekme, basma ve eğilme deneyleri için tasarlanan çok yönlü bir cihaz. Elektromekanik Üniversal Deney Cihazı ile Makine Mühendisliği bölümü öğrencileri, uygun aksesuarlar kullanılması koşulu ile çeşitli malzemelerin (metal, plastik, tekstil, ahşap vs.) çekme deneylerini yapabilecekler. Bu tarz cihazlarla çekme deneylerinin yanı sıra genel olarak çelik, zemin, beton, çimento, asfalt ve benzer malzemelerin uygun aksesuarlar kullanılarak basma ve eğilme deneyleri de yapılabilecek.

Eğitim Tip CNC Freze Tezgahı

1000 watt güce ve 5000 devir iş mili motoruna sahip bu tezgâhla Makine mühendisliği bölümü öğrencileri; CNC tezgâhlarını tanıyacak, yapısal özelliklerini bilecek, kullanma ve çalışma prensiplerini uygulayacak düzeye gelecekler. Öğrenciler, CNC freze tezgâhı uygulamalarında M ve G kodlarını öğrenmelerinin yanı sıra otomatik kodlama komutlarında parça programlama ve işlemeyi gerçekleştirebilecekler. Ayrıca öğrencilere, parça sıfırını ve takım ofsetlerini alarak işleme safhasına getirme, CNC freze tezgâhına iş parçasını bağlama yöntemleri, tezgâhta grafik, setting ve parametre ayarları da uygulamalı olarak öğretilecek. Öğrenciler; kesme hızı, devir sayısı ve ilerleme gibi kesme parametrelerini belirleme, işlemlere göre kesici seçimini yapabilme, 2 eksen çizim uygulamalarında programlama yapabilme ve tezgâh üzerinde programı kullanarak parça işleyebilecekler. 

Eğitim Tip CNC Torna Tezgahı

1000 watt güce 300 devir iş mili motoruna ve 4 pozisyonlu kalemliğe sahip otomatik kontrollü bu tezgâhla Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerine; CNC torna tezgâhı, kontrol paneli, takımların takılması, hız, devir, ilerleme hesaplamaları, F-S-T Kodları, G Kodları, M Kodları yeni bir program sayfası açma, yazma ve düzenleme, takımların ve iş parçasının sıfırlanması, yazılan programın denemesi, denenmiş bir programın çalıştırılması, günlük güvenlik tedbirleri ve günlük operatör bakımları hakkında temel donanım ve bilgi kazandırmak amaçlanıyor. 

IÜ Haber Merkezi

Yazdır:
Loading