Üniversitemizde “Geleceğin İnşasında Öğretmen Olmak” Konulu Konferans Düzenlendi

Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda İlim Yayma Cemiyeti tarafından Eğitimci-Yazar Ahmet Çağlayan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Geleceğin İnşasında Öğretmen Olmak’’ konulu konferans düzenlendi. Konferansa; akademisyenler ve öğrenciler katılım sağladı.

Eğitimci-Yazar Ahmet Çağlayan, konuşmasında, yeni yetişen kuşakların geleceğe hazırlanmasında okulların büyük bir önem arz ettiğini ifade ederek; öğrencilerin en iyi şekilde eğitilmesi, yeteneklerinin keşfedilmesi, geliştirilmesi, okuma, anlama, dinleme, öğrenme ve heyecanlarının en ileri düzeye ulaşmasında eğitim kurumlarının farklı görevler üstlendiğini kaydetti.

Yazar Çağlayan, düşünce ortamı olan bu kurumların en etkili görevlileri olan öğretmenlerin kimi zaman anne, kimi zaman baba olarak görev yaptıklarını ve kanaat önderi olarak çevrelerine mesajlar verdiklerini ifade etti.

“Öğretmen deyince insanın aklına kendi dönemindeki eğitim yılları ve öğretmenleri gelir. Öğretmenler, karanlıklarla mücadele eden hakikat lambalarıdır. Bilgisizliğin ve yanlışların baş düşmanıdır. Görevlerini sabırla yaparlar. Uyuşuklara hareket, ürkeklere cesaret, şaşıranlara yön verirler. Öğrenme aşkını ve ruhundaki hazineleri öğrencileri ile paylaşırlar. Gelecek yıllarda bizzat kendi yollarını da aydınlatacak, hız verecek meşaleleri ateşleyen kişilerdir. Geleceğin inşasında görev alan öğretmenler, görevlerini büyük bir özveri ile yerine getirirlerken zorluklar çeker, sıkıntılar yaşarlar. Ama hiçbir zaman bahanelerin arkasına saklanmazlar” şeklinde konuşan Yazar Çağlayan, “Koyuna kuyruğu yük gelmemelidir. O sebepledir ki, Öğretmenler, yaptığı görevi yük değil, zevkle, heyecanla, severek ve zamanın değerini bilerek yapmalıdır” ifadelerini kullandı.  

Program, teşekkür belgelerinin takdimi ile sona erdi.

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 13 Mart, 2019
  • Görüntülenme Sayısı: 611
Yazdır: