Yüksek Lisans Öğrencimizden Kültür Mantar Üretimi

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Fen Bilimleri Enstitüsü Biyomühendislik ve Bilimleri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi Ercan Oğuz’un Emek Mahallesinde 100 metre karelik alana kurmuş olduğu kültür mantarhanesini ziyaret etti. Rektör Alma girişimci Oğuz’u gayretlerinden dolayı tebrik ederek, bir süre mantarhaneyi gezdi. Kültür mantarı hakkında Oğuz’dan bilgi alan Rektör Alma, her zaman üreticinin yanında olduğunu vurguladı. Ziyaretten dolayı çok memnun olduğunu dile getiren Oğuz, Rektör Alma’ya teşekkür etti.

Kültür mantarı (Agaricus Bisporus) nedir?

Kültür mantarı beyaz şapkalı bir mantar türüdür ve özel olarak yetiştirilmektedir. Yetiştiği toprak zemininin üst kısmında şapkalı beyaz kısmı bulunur. Toprağın alt kısmında yer alan kök kısmı ise misel denilen sap kısmından oluşmaktadır. Kültür mantarının kök kısmı da besin olarak tüketilebilmektedir.

Kültür mantarının faydaları;  içerdiği protein sayesinde etin yerini tutar, bol demir minerali içeren mantar kansızlığa iyi gelir, mantar lif protein ve B vitamini açısından yararlı olduğu için metabolizmayı düzenler ve A,D,B ve K vitaminlerini içerip bolca mineral bulundurmaktadır.

Ülkemizde 1960 lı yıllarda başlayan kültür mantar üretimi, mantar tüketimi artışına bağlı olarak ciddi yükselişe geçmiştir. Dünyada Amerika başta olmak üzere Asya, Fransa ve İngiltere de kültür mantar üretimi yapılmaktadır.

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 23 Temmuz,2019
  • Görüntülenme Sayısı: 357
Yazdır: