Iğdır Üniversitesi Çiftçi Eğitim Merkezi tarafından Melekli Beldesinde bulunan tarım üreticilerine yönelik eğitim semineri düzenlendi. 8 Mart Cuma günü düzenlenen eğitim seminerinde hayvansal üretimde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Karşılıklı soru cevap şeklinde gerçekleşen seminerde; bitkisel ürünlerin pazarlanması problemi, elma verimliliğin düşüklüğü, kayısılarda erken çiçeklenme, mısırda yabancı otların bulunması, yonca hortumlu böcekler ve ağaçlarda bulunan kırmızı örümceklerle ilgili sorunlara çözüm önerileri getirildi.

Seminerde ayrıca, Beldede veteriner hekimlerin bulunmaması nedeniyle hayvancılıkla ilgili önemli sorunlar yaşadıklarını belirten tarım üreticileri, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyelerinin de aralarında bulunduğu bir kooperatifin kurulması yönünde çözüm önerileri sundu. Öte yandan tarım ürünlerinde doğru zamanda ilaçlama yapılması, erken uyarı sisteminin daha sık kontrol edilmesi, ürün çeşitlendirmesi yapılması ile gübreleme yöntem ve miktarının doğru seçilmesi gibi konularda önerilerde bulunuldu.

 

Haberin devamı için tıklayınız; http://www.igdir.edu.tr/haber/universitemiz-ciftci-egitim-merkezi-tarafindan-egitim-semineri-duzenlendi

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazdır: