Üniversitemiz, UI GreenMetric Sıralamasında "Dünyanın En İyileri" Arasında!

Üniversitemiz, GreenMetric kampüs altyapı sıralamasında Dünya genelinde 109 üniversiteyi daha geride bırakarak 524. Türkiye’de 11. sıraya yükseldi.

Endonezya Üniversitesi tarafından çevre duyarlılığı ve kıt kaynakların yönetimi gibi dünya üniversitelerinin sürdürülebilirlik alanındaki seviyelerini, kendi değerlendirmeleri ile küresel farkındalık yaratmayı amaçlayan Dünya Üniversiteleri UI Green Metric ağı “UI GreenMetric World University Rankings” 2022 yılı sonuçları açıklandı.

Üniversitelerin kampüs ortamı, altyapı yeterliliği, enerji kullanımı, atık yönetimi, su yönetimi, ulaşım ve eğitim gibi faktörleri dikkate alınarak toplamda 6 kategori ve 24 alt kategoride yapılan değerlendirmeler sonucunda Iğdır Üniversitesi dünya genelinde 2021 yılına göre 109 üniversiteyi daha geride bırakarak genel toplamda aldığı puan ile 524. sıraya yükseldi.

Dünyanın seçkin üniversitelerinin yerleşkelerinin yeşil ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği sıralama sonuçlarının alt kategorilere göre dağılımında Iğdır Üniversitesi kampüs ve alt yapı kategorisinde dünya üniversiteleri arasında 346. sırada yer alırken, enerji kullanımı ve iklim değişikliği kategorisinde 399. ve atık yönetimi kategorisinde ise 468. sırada yer aldı.

Çevre Dostu ve Sürdürülebilir Bir Üniversite

Sürdürülebilir bir çevrenin var olmasının ancak tüm toplumun buna inanması ile mümkün olduğu anlayışıyla hareket eden Iğdır Üniversitesi Türkiye'de 11. oldu.

 

Türkiye genelinde genel toplamda 43. sırada yer alan Iğdır Üniversitesi, sıralama sonuçlarının alt kategorilere göre dağılımında ise; kampüs ve alt yapı kategorisinde Türkiye üniversiteleri arasında 11. sırada yer alırken, enerji kullanımı ve iklim değişikliği kategorisinde 35. ve atık yönetimi kategorisinde ise 32. sırada yer aldı.

Gerçekleştirilen sıralama hakkında açıklamalarda bulunan Iğdır Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Sevtap Tırınk “Altyapı yeterliliği, enerji kullanımı, atık yönetimi, su yönetimi, ulaşım ve eğitim gibi faktörleri gibi Iğdır Üniversitesinin güçlü ve geliştirilmesi gereken yönlerinin belirlenmesinde katkı sağlamıştır.” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Tırınk, sözlerine şöyle devam etti;

Çevre dostu ve sürdürülebilir bir üniversite olarak, sıralamada daha üst sıralarda yer almak için, çevre ve sürdürülebilir faaliyetlerimize yönelik gösterdiğimiz çabalarımıza hiç durmadan devam edeceğiz. Üniversitemizin 2023 UI GreenMetric programında Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma liderliğinde endeks çalışmalarının kalite sistemine entegre edilmesi ile veri toplama ve verilerin değerlendirilmesi açısından daha etkin hale getirilecektir. Ayrıca değerlendirme sonucu Üniversitemizin yol haritasını belirleyerek çevre ve sürdürülebilirlik faaliyetleri için kılavuz niteliğinde olacaktır.  UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralaması ile uluslararasılaşmayı teşvik etmek, sürdürülebilirlik ve çevre bilinci oluşturulması konusunda küresel farkındalık yaratılması amacıyla geliştirilmeye açık bu alanlarda projeler üretilerek üniversitemizin sürdürülebilirlik kazanımları arttırılarak üniversiteler arasında sıralamanın üst seviyelere taşınması hedeflenmektedir. Iğdır Üniversitesi, tüm öğretim elemenları, çalışanları ve öğrencileri ile birlikte dünyanın saygın sürdürülebilir ve çevreci üniversiteleri arasında yer almak için emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.”

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 13 Aralık, 2022
  • Görüntülenme Sayısı: 1647
Yazdır: