Üniversitemizden Depremzede Aileler İçin “Kardeş Aile” Projesi

Iğdır Üniversitesi Anlaşmazlık Çözümü ve Birlikte Yaşama Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (ANLAŞ-MER) koordinasyonunda, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremden etkilenerek Iğdır’a yerleşen ailelere yönelik “Kardeş Aile” projesi başlatıldı.

Proje kapsamında düzenlenen toplantıya gönüllü öğrenciler ile birlikte Kızılay, AFAD, Kadın Kooperatifi, Kadın STK temsilcileri ve Iğdır Üniversitesinden akademisyenler katıldı.

Toplantıda il bazında depremzede ailelere destek olmak ve desteklerin sürekli ve güvenliğini sağlamak için yapılabilecekler masaya yatırıldı.

“Kardeş Aile” projesi kapsamında Üniversitemiz akademik ve idari personelleri ve Iğdır’daki gönüllü aileler, depremden etkilenerek Iğdır’a gelen misafir aileler ile kardeş olacak.

Projeye ilişkin bir açıklamada bulunan ANLAŞ-MER Müdürü Doç. Dr. Sait Yıldırım, “Misafirlerimize yapılacak yardımların doğrudan kardeş aile tarafından gerçekleştirilmesi, misafir ailelerimizin kendilerini daha iyi hissetmelerine yol açacaktır. Bu proje sayesinde sadece maddi açıdan değil sosyal ve manevi destek ile bir dayanışma ruhu oluşturmayı hedefliyoruz. Bu hedefle iş bölümü yaparak misafirlerimizin ihtiyaçlarının giderilmesini ve bu desteğin süreklilik kazanmasını istiyoruz.” dedi.

“Kardeş Aile Nedir ve Ne Gibi Sorumlulukları Vardır?”

Doç. Dr. Yıldırım, “Kardeş Aile” projesinin detaylarını şu ifadelerle açıkladı;

“Misafir olan bir ailemize gönüllü olan bir veya iki ailemiz kardeş aile olarak bağlantı kurulacaktır. Ailelerimizin barınma, beslenme ve giyim ihtiyaçları önemli ölçüde karşılanmıştır. Ancak yinelenen gıda, kıyafet ve diğer ihtiyaçların sürekliliği; destek açısından da bir iş bölümü ve sürekliliği gerekli kılmıştır. Bu kapsamda ailemizin gerekli olan bazı ihtiyaçları karşılanması aynı zamanda iletişim, güven ve dayanışma oluşması bağlamında sosyal ve manevi desteğin sağlanması konusunda kardeş ailemiz destek olacaktır. Ailemizin üstesinden gelemediği ihtiyaçlarda proje koordinasyonunda ekibimizin diğer üyelerince yardım ve destekler sağlanacaktır. Nakdi bir yardım toplanmayacak olup; ailemizin ihtiyacı olan şeyler doğrudan kardeş ailemizce aracı olmadan karşılanması hedeflenmektedir. Veya kardeş ailemizin ihtiyacı karşılamasıyla; ekibimizden arkadaşlarımızın ihtiyacı sahibine ulaştırması mümkün olacaktır.”

Doç. Dr. Yıldırım, “Kardeş Aile” projesine katılmak isteyen ailelerin kendisine ulaşabileceğini anımsatarak sözlerini noktaladı.  

İletişim:

Doç. Dr. Sait YILDIRIM (ANLAŞMER Müdürü)

05356665344

05454601234

sait.yildirim@igdir.edu.tr

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 10 Mart, 2023
  • Görüntülenme Sayısı: 269
Yazdır: