Akademisyenlerimiz, ERASMUS+ Kapsamında Moldova’da Üniversitemizi Tanıttılar

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüstem Gül ile Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Engin Yener, ERASMUS+ KA1 programı kapsamında Moldova Teknik Üniversitesini ziyaret ederek Üniversitemiz ile ilgili bilgilendirme yaptılar.

Uluslararasılaşma doğrultusunda önemli adımlar atan Üniversitemiz, eğitim ve araştırma projeleri gerçekleştirebilmek amacıyla yurt dışında yer alan üniversitelere ziyaretlerini sürdürüyor.

Bu kapsamda Moldova Teknik Üniversitesine gerçekleşen ziyarette, Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüstem Gül ile İnşaat, Jeodezi ve Kadastro Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Livia Nıstor-Lopatenco tarafından iki üniversite arasında ortak eğitim ve araştırma projeleri gerçekleştirebilmek amacıyla karşılıklı olarak kurum tanıtımları yapıldı.

Taraflar arasında yapılan görüşmede, özellikle Mühendislik ve Teknoloji alanlarında Moldova Cumhuriyeti Ulusal Araştırma ve Geliştirme Ajansı ile birlikte TÜBİTAK projelerine ortak katılım konusunda mutabakata varıldı.

6 Şubat 2023 Tarihinde Gerçekleşen Depremler Ele Alındı

Moldova Teknik Üniversitesi yapılan ziyaret kapsamında Moldova Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve Jeodezi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ion Cretu ile Ülkemizde 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremler de ele alındı.

Söz konusu görüşmede ayrıca üniversite müfredatlarının güncellenmesine ilişkin konular hakkında istişarede bulunuldu.

“Moldova Teknik Üniversitesi Çağdaş Bir Eğitim Sunuyor”

Ziyaretlerin ardından Moldova Teknik Üniversitesi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Gül, üniversitenin geniş akademik yelpazesi, nitelikli öğretim kadrosu ve modern altyapısıyla öğrencilere çağdaş bir eğitim deneyimi sunduğunu ifade etti.

Gül ardından “Moldova Teknik Üniversitesi, 40'tan fazla lisans programı, 60'tan fazla yüksek lisans programı ve 20'den fazla doktora programıyla öğrencilere çeşitli alanlarda uzmanlaşma fırsatı vermektedir. Üniversitenin 10 fakültesi ve 50'den fazla araştırma laboratuvarı, öğrencilerin teorik bilgilerini pratik uygulamalarla birleştirmelerine olanak sağlar. Ayrıca ulusal ve uluslararası düzeyde 100'ün üzerinde üniversite ve kuruluşla iş birliği yapmaktadır. Bu iş birlikleri, öğrenci ve akademisyen değişim programları, ortak araştırma projeleri ve uluslararası konferanslar gibi çeşitli faaliyetleri içermektedir. Ek olarak üniversite, 500'den fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği yaparak kültürel çeşitlilik ve küresel bir öğrenme ortamı sunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Üniversitemiz heyeti son olarak buradaki meslektaşlarını personel hareketliliği kapsamında 2023-2024 akademik yılında misafir etmekten memnuniyet duyacaklarını sözlerine eklediler.

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 22 Mayıs, 2023
  • Görüntülenme Sayısı: 244
Yazdır: