ALUM’a Kurulan ’Piroliz’ Cihazı Rektör Alma Tarafından İncelendi

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır Üniversitesi Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezindeki (ALUM) 'piroliz' cihazını yerinde inceledi.

Rektör Alma, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Demirtaş eşliğinde ALUM laboratuvarını ziyaret etti. Laboratuvara yeni alınan ve kurulumu gerçekleşen ‘piroliz’ cihazını inceleyen Rektör Alma, ‘piroliz’ üzerine çalışma yürüten proje grubuyla da bir araya geldi. ALUM personelinden yeni alınan cihaz ve 'piroliz' çalışmaları hakkında bilgi alan Rektör Alma, yeni alınan cihazla birlikte ‘piroliz’ üzerine yürütülen çalışmaların ivme kazanacağını umduğunu belirtti. Rektör Alma ‘piroliz’ çalışma grubuna da başarılar diledi. Üniversitemize alınan 'piroliz' cihazı, Rektör Alma'nın da üyesi olduğu Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) desteğiyle alındı.

Iğdır Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Dr. Mehmet S. Nas’ın başında bulunduğu çalışma grubunun yaptığı 'piroliz' çalışmaları ile organik bileşen içeren maddelerin termal parçalanma metoduyla verimli enerji kaynaklarına dönüşümü sağlanmaktadır. 

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 01 Ekim, 2020
  • Görüntülenme Sayısı: 344
Yazdır: