Iğdır Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi En Etkili Dergiler Arasında Yer Aldı!

Iğdır Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi (FBED), Sobiad atıf dizini tarafından etki faktörü (impact factor) üzerinden yapılan sıralamada en etkili yayınlar arasında yer aldı.

Sobiad, veri tabanında bulunan bilgilerden hareketle taradığı dergilerin 2022 yılı etki faktörünü (impact factor) kamuoyu ile paylaştı.

Bu kapsamda Iğdır Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi, veri tabanında taranan dergilerde yayınlanan makalelerin aldığı atıf durumu ile ilgili sayısal veriler değerlendirildiğinde 2021 yılı impact faktörü değeri 0.141’den 2022 yılı impact faktörü değeri 0.258 değerine yükselerek Q2 kategoride 254 yayın arasından 78’inci sırada yer aldı.

Derginin çalışmaları hakkında bilgi veren Iğdır Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi Baş Editörü Doç. Dr. Fikret Türkan, “Iğdır Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi (FBED), Fen Bilimleri alanında çevrimiçi yayımlanan, açık erişime sahip, ücretsiz, uluslararası hakemli bir dergidir. 2011 yılında yayım hayatına başlayan FBED, tüm makalelerini İngilizce ve Türkçe dillerinde tam metin olarak yayımlamaya başlamıştır. FBED; Ulakbim TR Dizin, EBSCOhost, ROAD, Open Access Library, COSMOS IF, CrossRef, Eurasian Scientific Journal Index, International Scientific Indexing, International Institute of Organized Researches, Scientific Indexing Services (SIS), Türkiye Atıf Dizini, CAB Abstract, Google Scholar, Citefactor, Online Journal Platform and Indexing Association (OJOP) ve Sosyal Bilimler Atıf Dizininde (SOBIAD) tarafından dizinlenmektedir.” dedi.

Sobiad atıf dizini; daha önce yayınladığı yıllık impact faktör verisinden hareketle taradığı dergilerin 2021 yılından itibaren Quartile dilimlerini kamuoyu ile paylaşıyor.

Akademik bir derginin Q değeri, derginin yayın yaptığı alandaki dergi sayısının dörde bölünmesiyle ortaya çıkan yüzde 25’lik dilimleri gösteriyor.

İlk yüzde 25'lik dilim Q1 değerini alırken, ikinci yüzde 25’lik dilim Q2, üçüncü yüzde 25’lik dilim Q3 değerini ve son yüzde 25’lik dilim ise Q4 değerini alıyor.

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 13 Mart, 2023
  • Görüntülenme Sayısı: 341
Yazdır: