İhtisas Üniversitemizin İlk Ticari Ürünü Lavanta Yağı, Üretim İzni ile Artık Pazarda!

Ağrı Dağı eteğindeki bin 100 rakımlı Iğdır Üniversitesi yerleşkesinde yetiştirilen lavantalardan üretilen yüzde 100 doğal lavanta yağı, tüm laboratuvar testlerini başarıyla tamamlayarak üretim izinlerini aldı ve satışa çıktı.
 
Iğdır İhtisas Üniversitesi tarafından volkanik arazide, koyun yünü (malç) desteğiyle yetiştirilen yüzde 100 doğal lavanta yağı için Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden İşletme Kayıt Belgesi ve üretim izinleri alındı. 
 
Böylece tüm laboratuvar testlerini başarıyla tamamlayan tıbbi ve aromatik lavanta yağı için seri üretim başlatıldı. Öğretim Görevlisi Musa Karadağ, lavanta yağında herhangi bir katkı veya sentetik ürün olmadığını vurgulayarak, “Ürünümüz, su buharı distilasyon yöntemiyle elde edilmiş, tüm laboratuvar testlerini başarıyla tamamlamıştır.” ifadelerini kullandı.
 
Yağ üretilen lavantaların bin 100 metre rakımda yetiştirildiğine ve yüksek değerde içeriklere sahip olduğuna dikkat çeken Öğr. Gör. Karadağ, “Lavanta yağımız, seyreltilmeden üretim bandından çıktığı gibi ambalajlanmıştır. Yüksek kaliteye sahip lavanta yağımızın, zeytin yağı ve gliserinde seyreltilerek haricen kullanılmasını ve su içine damlatılarak içilmesini tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.
 
Karadağ, lavanta yağının Üniversitemizin Uygulama Otelinden ve Iğdır Üniversitesi Online Satış Mağazasından temin edilebileceğini de sözlerine ekledi.
 
Lavanta yağının faydaları ise şu şekilde;
Mide bulantısını yatıştırır. 
Migren ve baş ağrısına iyi gelir.
Stres gidericidir.
Rahatlatıcıdır.
Uykusuzluk gidericidir.
Saç dökülmesini önler.
Saçkıran tedavisinde kullanılır.
Soğuk algınlığına iyi gelir.
Doğal parfümdür. 
Dudak koruyucu olarak kullanılır.
Sinek, böcek, bit kovucudur. 
Enfeksiyon önleyicidir.
Kaygı gidericidir.
Doğal çamaşır kokusudur.
Uçuk tedavisinde kullanılır. 
Kızarıklık, kaşıntı gidericidir. 
Kepek gidericidir.
Dezenfekte olarak kullanılabilir.Akne gidericidir.
Kan dolaşımını artırır, solunumda rahatlık sağlar. 
Aromaterapide yer alan lavanta yağı; narkotik, yatıştırıcı, antidepresan, antibakteriyel, analjezik, antiseptik, antienflamatuar, antimantar, antispazmotik, antioksidan, diüretik, yanık ve yaraları iyileştirici etkileriyle ön plana çıkmaktadır.

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 18 Nisan, 2022
  • Görüntülenme Sayısı: 1748
Yazdır: