İran Urmia Üniversitesi’nde Düzenlenen Kongreye Üniversitemizden Katılım

Üniversitemizin yakın zamanda İran’ın Urmia Üniversitesi ile yapmış olduğu protokol kapsamında akademik iş birlikleri devam ediyor.

Bu kapsamda Üniversitemiz akademik personellerinden Doç. Dr. Muhittin Kulak ile Öğr. Gör. Musa Karadağ, Urmia Üniversitesi tarafından organize edilen “International Congress of Sustainable Natural Resources, Medicinal Plants, and Knowledge-Based Production” kongresine iki adet sözlü bildiri ile katılım sağladılar.

Kongreye “Farklı Lokasyonlardan Toplanan İki Farklı Sinir Otu Türünün Antienflamatuar Özelliklerinin Belirlenmesi” ve “Türkiye’de Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Konusunda Yapılan Çalışmaların Bibliyometrik Analizi” bildirileri ile katılım sağlayan akademisyenlerimiz, yaptıkları sunumlar çerçevesinde Iğdır ve çevre bölgelerinden toplanan sinir otu türlerinin oldukça yüksek düzeyde antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu ortaya koydular.

 

Ayrıca akademisyenlerimiz, ülkemizde tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda son yıllarda yapılan çalışmaların önemli düzeyde artış sağladığı ve bu yayınların daha çok farmakoloji alanında yapıldığını vurguladılar.

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 09 Mart, 2023
  • Görüntülenme Sayısı: 300
Yazdır: