Rektör Alma ve 3 Akademisyen ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları ’ Listesinde

Stanford Üniversitesinde (ABD) yapılan ve PLOS Biology dergisinde yayımlanan makaleye göre yapılan sıralamada tüm kariyer ve 2021 verilerine göre Iğdır Üniversitesinden Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ve 3 akademisyen ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları ’ listesinde yer aldı. 

Stanford Üniversitesi’nden Dr. John PA Ioannidis ve ekibi tarafından yayımlanan çalışmada standart atıf göstergeleri temelinde dünyanın en iyi 190 bin 63 bilim insanını kapsayan bir veri tabanı paylaştı. Bu veri tabanında standart atıf göstergeleri, bilim insanlarının atıf sayıları, H-indeks değerleri, ortak yazarlıkları ve kariyer boyu etki faktörlerine bağlı olarak hesaplanmış ve bilim insanlarını 22 bilimsel alan ve 176 alt alan bulunmaktadır. Söz konusu bu kapsamda ilgili makalede tüm kariyer ve 2021 verilerine göre, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden Doç. Dr. Selçuk Ekici, Mühendislik Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Topkaya ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulundan Dr. Öğr. Üyesi Fikret Türkan, “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi’nde yer aldı.

Rektör Alma, C-Skoruna Göre Üniversitemizde İlk Sırada Yer Aldı

Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma; nitelikli yayın sayısı, yayınlara yapılan atıflar, h-indeksi, hm-indeksi gibi göstergeler dikkate alınarak, dünyadaki bilim insanları arasından c-skoruna göre Üniversitemizde ilk sırada yer aldı. Toksikoloji alanındaki çalışmalarıyla geçen yıl olduğu gibi bu yılda % 1’lik dilime girerek 53 bin 247 kişi içerisinden 509. sırada yer alan Dr. Türkan ise, Tıbbi ve Biyomoleküler Kimya dalında da dünya çapında 3’lik dilime girerek büyük bir başarı elde etti. “Yıllık Etki” kategorisinde  % 2’lik dilime girerek Genel Fizik alanında dünyada çalışan 285331 akademisyen arasından 4717. sırada yer alan diğer bir isim ise Dr. Ramazan Topkaya oldu.

 

Elsevier tarafından yayımlanan listelere erişim için: https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/3 

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 23 Kasım, 2021
  • Görüntülenme Sayısı: 2838
Yazdır: