Uluslararası “20. Yüzyılın İlk Yarısında Türk-Ermeni ilişkileri” Sempozyumu Başladı

Onursal başkanlığını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın yaptığı, Iğdır Üniversitesi ve Türk Tarih Kurumu iş birliğiyle gerçekleştirilen “20. Yüzyılın İlk Yarısında Türk-Ermeni İlişkileri” sempozyumu başladı.

16-18 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olan sempozyumun Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda yapılan açılış törenine; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır Vali Yardımcısı Aydın Börü, Karakoyunlu Kaymakamı Lütfullah Göktaş, Dışişleri Bakanlığı Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özcan, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Çelebi, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali Karavelioğlu, Genel Sekreter Nedim Duman, Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu Iğdır Temsilcisi Behbud Gadal, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsa Habibbeyli, Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Azerbaycan Neft-Kimya Enstitüsü'nden Prof. Dr. Vakif Abbasov, Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir ile yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda akademisyen ve kamu kurum amirleri katıldı.

“Bu sempozyumla, iftiralarla dolu olan saldırılara bilimsel zeminde cevap verilmesi amaçlanmıştır”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını, Sempozyum Düzenleme Kurulu adına Iğdır Üniversitesi'nden Öğr. Gör.  Arslantürk Akyıldız yaptı. Akyıldız konuşmasında, sempozyumun düzenlenme amacını şu sözlerle ifade etti; “Bir asır kadar önce Kars, Iğdır, Nahcivan, İrevan, Zengezur bölgelerinde yoğunlaşan Ermeni terör örgütlerinin saldırıları sonucunda büyük vahşetler sergilenmiş, büyük acılar çekilmiştir. Bu vahim olayların 100. yılı dolayısıyla, yapılacak bir sempozyumla yaşanan olayların bilimsel bir zeminde tartışılmasının doğru olacağını düşündük. Zira Ermenistan ve Ermeni Diasporası, bu acılarla dolu yılları görmezlikten gelerek Türkleri suçlayıcı çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu sempozyumla iftiralarla dolu olan bu saldırılara, bilimsel zeminde cevap verilmesi amaçlanmıştır” dedi. Akyıldız, sempozyumun Iğdır’da yapılmasının önemi hakkında da; “Bölgede, bu acı olayların mağduru olanların çok sayıda torunu bulunmaktadır.” şeklinde konuştu.

Öğr. Gör. Arslantürk Akyıldız’ın konuşmasının ardından Azerbaycan Neft-Kimya Enstitüsü'nden Prof. Dr. Vakif Abbasov söz aldı. Abbasov konuşmasına, Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev’in “Tek Devlet İki Millet” sözü ile başladı. Konuşmasının devamında ise Ermeniler tarafından Kars'ta, Nahcivan’da, Karabağ’da yapılan katliamlardan bahsetti. Abbasov'un konuşmasının ardından, Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Türk Ermeni ilişkilerinin dününü ve bugününü özetleyen bir konuşma yaptı. Öksüz’ün ardından, Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Necibe Nesibova söz aldı. Böylesi sempozyumların ve bu meselelerin konuşulmasının çok önemli olduğunu belirterek sözlerine başlayan Nesibova, “Eski düşmandan asla dost olmaz” diyerek Ermenilerin hem Anadolu’da hem de Azerbaycan’da Türklere karşı yaptığı zulümlerden ve katliamlardan bahsetti. Nesibova 'nın ardından kürsüye çıkan Dışişleri Bakanlığı Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özcan ise, "Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun size selamlarını getirdik" diyerek sözlerine başladı. Konuşmasının devamında şehit edilen Türk diplomatlardan bahseden Özcan, 1915 Türk-Ermeni olaylarından da örnekler vererek sözlerini tamamladı.

“Siz değerli bilim insanlarının burada toplanması, doğruların ortaya konulması açısından son derece önemli”

Mustafa Özcan’ın ardından kürsüye çıkan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, “Sizleri, ‘Uluslararası 20. Yüzyılın İlk Yarısında Türk-Ermeni İlişkileri Sempozyumu’nda görmekten mutluluk duyuyoruz.” diyerek başladığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Tarih yazanların, tarih yapanlara sadık kalmaları gerektiği kabul gören bir görüş olarak herkes tarafından biliniyor. Bugün, siz değerli bilim insanlarının burada toplanması, tarihi bir olayın doğru bir biçimde, belgelere, hakikatlere dayalı olarak tartışılması ve doğruların ortaya konulması açısından son derece önemlidir.”

 

Rektör Alma; “Malumunuz üzere Türkler ile Ermeniler, bu coğrafyada uzun yıllar birlikte yaşama kültürünü en iyi şekilde temsil etmişlerdir. Ancak 19.yüzyılın ilk yarısından itibaren, bölge ile ilgili siyasi hedefleri olan emperyalist devletlerin çalışmaları ile bu güzel ilişki, yerini zaman içerisinde dramatik facialara bırakmıştır. 1928 Türkmençay Antlaşması’ndan sonra bu bölgeye tam manası ile yerleşmek isteyen Çarlık Rusya’sı, kendine payanda olacak bir devlet kurmayı hedeflemişti. Bu maksatları için en uygun topluluk olarak Ermenileri seçmiş ve bu konuda çalışmaları başlatmışlardır. Bu maksatla tarihte Türk- Müslüman nüfus yoğunluğunun olduğu bugünkü Ermenistan olarak bilinen topraklarda Ermeni nüfusunu artırmak için; Anadolu, İran, Kafkaslar ve Azerbaycan’dan binlerce Ermeni aileyi bu toprakla göç ettirirken diğer taraftan, bunların devlet kurmalarının alt yapısını oluşturmaya başlamıştır. Bu süreç içerisinde, 1914 ile 1920 yılları arasındaki olaylar en acı, en can yakıcı safhayı oluşturmaktadır. Anadolu’dan Azerbaycan’a kadar olan bu coğrafyada binlerce insan katledilmiş, milyonlarca insan evlerini, yurtlarını terke zorlanmış, gerçek manası ile çok büyük facialar yaşanmıştır. Bu acı olayların üzerinden 100 yıldan fazla bir süre geçti. Büyük millet olmanın gereği olarak, acılarla yaşamanın, bunu milli bir kine döndürmenin kimseye faydasının olmadığını biliyoruz. Olayların mağduru biz olsak bile” şeklinde devam etti.

“Haklı olduğumuz bir olayda, haksız duruma düşürülme gayretlerini kabul etmemiz söz konusu değil”

Rektör Alma, sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz bu insani düşünceler içerisinde, olayların mağduru olmamıza rağmen, tarihe kara bir leke olarak geçen bu acıları unutmak istedik. Fakat bazı çevre ve devletlerin, müzminleşen Türk ve Müslüman düşmanlığının da tesiri ile destek verdikleri Ermeni Diaspora teşkilatları tarihi tahrif ederek aleyhimize karalama kampanyalarına başladılar. Aleyhimize yapılan suçlayıcı, karalayıcı faaliyetlerle, bazı devletlerin parlamentoları tarafından da desteklenerek, adeta mahkum edilmeye çalışılmaktayız. Hepinizin malumu olduğu üzere, ASALA terör örgütünün günümüzdeki uzantıları aynı amaca hizmet etmektedirler. Haklı olduğumuz bir olayda, haksız duruma düşürülme gayretlerini kabul etmemiz söz konusu değil. Tarihi yapanlara sadık kalmamız gerektiğini, bunun için yukarıda zikrettim.  Bu maksatla siz değerli bilim insanlarının, büyük emeklerle hazırladığınız çalışmalar ile gerçeklerin bir kez daha ortaya konulacağına inancım tamdır. Bu çalışmalarınızdan ötürü sizleri tebrik ediyor ve teşekkürlerimi sunuyorum.”

Rektör Alma, sözlerini; "Sempozyumun hazırlanmasında ve gerçekleştirilmesinde bizlerden desteğini esirgemeyen Sayın Prof. Dr. Refik Turan Hocamızın şahsında Türk Tarih Kurumu’na teşekkür ederim. Yine bu vesile ile bizleri yalnız bırakmayan, yardımlarını esirgemeyen Iğdır Valimize, SERKA’ya, sivil toplum kuruluşlarına, basınımızın güzide mensuplarına ve Iğdır halkına teşekkür ediyorum. Son olarak, sempozyumun fikri aşamasından gerçekleşmesine kadar her aşamasında, başta Üniversitemizin öğretim elemanları olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu sempozyumun hayırlı olması dileklerimle hepinize tekrar hoş geldiniz diyor, saygılarımı sunuyorum.” diyerek tamamladı.

Açılış töreninin ve yapılan konuşmaların ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma konuşmacılara katılım belgesi takdim etti. Katılım belgesi takdiminin ardından ise Gazeteci A. Eşref Uzundere’nin objektifinden "Ermenilerin Yaptığı Türk Soykırımı" fotoğraf sergisi gezildi ve sempozyuma ara verildi. Verilen aranın ardından sempozyumun açılış oturumu öncesi TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Ak Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım’dan teşekkür telgrafı geldi ve ilk oturum Prof. Dr. Kemal Çiçek’in başkanlığında gerçekleşti.

Toplam üç gün sürecek olan sempozyumun ilk iki günü, oturumlarla devam edecek; son günü ise, sempozyum katılımcıları için Nahcivan Özerk Cumhuriyeti’ne gezi düzenlenecek.

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 16 Ekim, 2019
  • Görüntülenme Sayısı: 939
Yazdır: