Üniversitemiz ile Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve İnfaz Kurumları Arasında Protokoller İmzalandı

Iğdır Üniversitesi ve Iğdır ilindeki ceza infaz kurumları arasında 2019-2020 yıllarında yapılan çalışmalar protokol yapılarak imzalandı. Bu bağlamda ilk olarak, Iğdır Denetimli Serbestlik İl Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü yapıldı. Söz konusu protokol ile denetimli serbestlikten yararlananların, Üniversitemizin Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Melekli İstasyonunda ve yeşil alan birimlerinde sosyal ve mesleki çalışmalara katılması amaçlandı.

İkinci olarak ise, Iğdır Üniversitesi ile B Tipi ve Açık Cezaevi İnfaz kurumları arası ortak çalışma toplantısı yapıldı. Iğdır Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Melekli İstasyonunda yapılan toplantıya; Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ile birlikte B Tipi Kapalı ve Açık İnfaz Kurumu sorumlu Savcısı Mestan Işık, Kurum Müdürü İlhan İrgin ve Üniversitemiz Dr. Öğr. Üyesi Eren Özden katıldı. Söz konusu toplantıda, kurumsal işbirliklerinin geliştirilmesi ele alındı. Ayrıca yeni yapılan cezaevinin altyapısının iyileştirilmesinde Üniversitemiz imkânlarından yararlanılabileceği görüşüldü.

Son olarak, Iğdır Üniversitesi danışmanlığında yeni inşa edilen Iğdır S Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumunun çevre düzenlemesi hakkında toplantı gerçekleştirildi. Konu ile açıklamalarda bulunan Rektör Alma, infaz kurumunun çevre düzenlemesi, ağaçlandırma, seralar, meyve suyu üretim ünitesi ve salça üretim birimlerinin kurulması projesinin SODES tarafından desteklendiğini dile getirdi. Ayrıca Iğdır Üniversitesi akademisyenleri Dr. Eren Özden ve Dr. Serdar Sarı,  cezaevinde toprak ıslahı ve ağaçlandırma konusunda uygulamalı brifing verdi. Üniversitemiz, bunlara ilaveten Iğdır Cezaevinin peyzaj ve çevre düzenlemesi için traktör ve taş toplama makinası gibi aletlerle destek oldu.

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 17 Şubat, 2021
  • Görüntülenme Sayısı: 211
Yazdır: