Üniversitemiz “Şiddete Sıfır Tolerans" İlkesiyle Yapılan Çalışmalara Destek Veriyor

Üniversitemiz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında “Şiddete Sıfır Tolerans" ilkesiyle açıkladığı eylem planlarına yönelik yapılan çalışmalara destek veriyor.

Bu çerçevede Üniversitemiz ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü arasında Iğdır ilinde meydana gelen aile içi ve kadına yönelik şiddet eylemleri konusunda risk haritası oluşturulması yönünde yapılacak çalışmalara ilişkin iş birliği anlaşması imzalandı.

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Güven tarafından imzalanan protokol kapsamında, belirlenen alanlarda yapılacak ortak çalışmalar ile risk haritası oluşturulacak.

Protokol kapsamındaki analizler Üniversitemizin Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KAÇUM) tarafından hazırlanacak.

"Hiçbir Kadının Şiddete Maruz Kalmaması, Bizim Temel Amacımız"

İmzaların atılmasının ardından yaptığı konuşmada kadına yönelik şiddetin insanlık suçu olduğuna ve bütün ülkelerde bu sorunun yaşandığına dikkati çeken Rektör Alma, şunları kaydetti:

“Bugün aslında Üniversitelerin toplumsal katkı misyonu çerçevesinde atılan çok önemli somut adımlarından birini hayata geçiriyoruz. Çünkü milletimizi tam manasıyla ileriye taşıyabilmenin temel gerekçelerinin biri de kadının toplum hayatı içindeki yerinin hak ettiği düzeyde olmasıdır. Kendi ülkemizde hiçbir kadının şiddete maruz kalmaması bizim temel amacımız ve hedefimiz. Bu konuda son zamanlarda devletimiz tarafından önemli adımlar atılıyor ve biz de bu kapsamda önemli çalışmalar yapmaya devam ediyoruz.”

Program, Rektör Alma’nın değerlendirmelerinin ardından hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 29 Haziran, 2022
  • Görüntülenme Sayısı: 472
Yazdır: