Üniversitemizde, "22 Mayıs Dünya Biyoçeşitlilik Günü” Dolayısıyla Doğa Gezisi Düzenlendi

"22 Mayıs Dünya Biyoçeşitlilik Günü” dolayısıyla Iğdır Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) ve Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü (DKMP) ortaklığında “Doğa Yürüyüşü ve Kuş Gözlemleme Etkinliği” düzenlendi.

Söz konusu etkinlikte öğrencilerimiz ile katılımcılar, deneyimli kuş gözlemcileri eşliğinde doğa yürüyüşü yaptı. Yürüyüş süresince profesyonel dürbün ve teleskoplar ile yapılan kuş gözlemleri sayesinde katılımcılar, kuşların yaşam alanlarını keşfetme ve onların benzersiz davranışlarını gözlemleme şansına sahip oldular.

Etkinlik kapsamında Doğa Koruma ve Milli Parklar Iğdır İl Şube Müdürü Mete Türkoğlu ve ÇEVMER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Sevtap Tırınk tarafından "kurunan alanlar, çevre sorunları ve biyoçeşitlilik" gibi konularda öğrencilere bilgiler verildi.

Etkinliğin devamında Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Ormancılık Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Bahadır Akman, sürüngenler ve yaban hayatı hakkında öğrencilere dikkat çekici paylaşımlar yaptı. Anadolu Haber Ajansı Haber Müdürü Hüseyin Yıldız ise dağcılık faaliyetleri ve kuş gözlemciliği ile ilgili deneyimlerini paylaştı.

“Biyoçeşitliliğin Korunması ve Sürdürülebilirliğin Önemine Dikkat Çekildi”

Doğa yürüyüşünün ardından etkinliğin amacı hakkında açıklamalarda bulunan ÇEVMER Müdürü Tırınk, “Etkinlik hem biyoçeşitliliği kutlamak hem de bu önemli konuda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlendi. Bu özel günün bir parçası olmak ve biyoçeşitliliğin değerini vurgulamak bizim için önemliydi. Ayrıca doğanın sunduğu harikaların farkına varmak ve gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakma sorumluluğunu hatırlatmak için harika bir fırsattı. Bu etkinlik ile biyoçeşitliliğin korunması ve sürdürülebilirliğin önemine dikkat çektik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

IÜ Haber Merkezi

  • Yayımlama Tarihi: 24 Mayıs, 2023
  • Görüntülenme Sayısı: 202
Yazdır: