‘Müdür’ Iğdır Üniversitesinde

Şehir şehir dolaşarak insanları ısı yalıtımı konusunda bilgilendiren Müdür Yollarda Platformu Üyesi Aktivist Mühendis Özgür Kaan Alioğlu, ısı yalıtımı ve enerji kullanımı noktasında Iğdır Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerini bilgilendirdi.

Iğdır Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından ‘Binalarda Enerji Verimliliği ve Isı Yalıtım İlişkisi Türkiye ve Avrupa’da Uygulamalar’ konulu konferans düzenlendi. Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Gündoğdu, akademisyenler, mühendisler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan konferansta Müdür Yollarda Platformu Üyesi Aktivist Mühendis Özgür Kaan Alioğlu, mühendis adaylarına hitap etti.

"İthal enerjinin çoğunu ısıtma- soğutmada kullanıyoruz"

2018 yılı itibariyle Türkiye’nin cari açığının 27.6 milyar dolar olduğunu belirten Mühendis Alioğlu, “Türkiye’nin enerji ithalatı ise 43 milyar dolar. Aynı yıl enerji ithalatı olmazsa cari fazla veren bir ülkeyiz. Enerjinin çoğunu binalarda ve yüzde 80 oranında ısıtma-soğutma amaçlı tüketiyoruz. 2018 yılında binalarda kullanmak üzere ithal ettiğimiz 14 milyar dolarlık enerjinin 11 milyar doları ısıtma-soğutmaya harcadık.” dedi.

"Verimlilik için kalın ısı yalıtımı kullanmalı”

Binalarda enerji verimliliği için kalın ısı yalıtım kullanılmasının gerekliliğine dikkat çeken Alioğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Binaları yalıtmalıyız ki ısı kaybı yaşanmasın. Sadece cepheleri değil binanın her yerini yalıtmalıyız. Aslında soğutmak ısıtmaktan çok daha pahalı bir iklimlendirme yöntemidir. Soğutmada ısıtmaya oranla iki kat daha fazla enerji tüketiyoruz. Türkiye’de ısı yalıtım levhasının kalınlığı 4 cm, Avrupa’da ise 12 cm. Isı yalıtım levhasının 4 cm yerine 10 cm olarak uygulanırsa, ısı yalıtım performansını iki kat artırır.”

Konuşmanın ardından konferans soru cevap şeklinde devam etti.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Gündoğdu’nun Alioğlu’na teşekkür belgesi vermesiyle etkinlik son buldu.

IU News Center

  • Publishing Date: 16 May,2019
  • Number of Pageviews: 561
Print: