Üniversitemizden ABD'deki Üniversite Öğrencilerine Uygulanan Şiddete Kınama

Üniversitemiz, ABD'de İsrail'i protesto etmek için Gazze eylemlerine katılan öğrencilere orantısız güç uygulanmasını kınadı.

Üniversitemiz, ABD'de İsrail'i protesto etmek için Gazze eylemlerine katılan öğrencilere orantısız güç uygulanmasını kınadı.

Üniversitemizden yapılan açıklamada; İsrail devletinin Gazze'deki Filistin halkını en temel haklarından mahrum bırakmayı amaçlayan insanlık dışı saldırılarını sürdürdüğü vurgulandı.

Açıklamada ardından şu ifadeler yer aldı;

“Uluslararası hukuk göz göre göre ihlal edilip bölgedeki masum insanlar bir bir katledilirken vahşeti barışçıl yollarla protesto eden üniversite öğrencileri de kampüslerde şiddete maruz kalıyor.

Columbia Üniversitesi’nden Yale’e, New York Üniversitesi’nden Harvard’a birçok üniversitedeki protestocular, üniversitelerinden Gazze’de ateşkes çağrılarını desteklemelerini ve İsrail’le bağlantılı şirketlerle ilişkilerini kesmelerini talep ediyor.

Öğrencilerin bu insani taleplerine orantısız güç kullanarak karşılık vermek, temel insan haklarını ve akademik özgürlüğü hiçe saymaktır.

Iğdır Üniversitesi olarak Gazze'yle dayanışma içinde olan üniversite öğrencilerine yönelik şiddeti en sert şekilde kınıyoruz.”


Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü 26 Nisan 2024
Bu gönderiyi paylaş
Etiketler


Rektör Alma, “Uluslararası Kalite Güvencesi ve Akreditasyon Konferansı”na Katıldı
Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından Hacı Bayram Veli Üniversitesi ev sahipliğinde “Uluslararası Kalite Güvencesi ve Akreditasyon Konferansı” düzenlendi.